Presidenti i Republiks, Bamir Topi, prshndeti dje konferencn ndrkombtare “Gjergj Kastrioti-Sknderbeu: historia dhe imazhi”. N kt aktivitet ku merrnin pjes personalitete t njohura, akademik dhe studiues t historis dhe t albanologjis, Topi e cilsoi Sknderbeun si nj ndr udhheqsit ushtarak e politik m t spikatur t kohs kur jetoi, madje edhe t veshur me tiparet e humanizmit q sapo kishte filluar t lindte n Evropn e asaj kohe. Ndrsa shprehu knaqsin q shum studiues vazhdojn t shprehin interes pr t njohur edhe m tej kt figur historike t kombit ton. “N kt kndvshtrim, - shtoi ai, - Sknderbeu, shpirti i historis s Mesjets s von, edhe sot e ksaj dite me veprn e tij na bn t mendojm se shqiptart t bashkuar n mendim e n veprim mund t’u bjn ball problemeve, sfidave dhe enigmave q e sotmja dhe ardhmja u vn prball.