Pas reagimi nga ana e ambasads s SHBA, kan reaguar sot edhe ambasadort e Bashkimit Evropian t akredituar n Tiran, pr konfliktin m t fundit midisi Ministris s Brendshme dhe asaj t Drejtsis, me Prokurorin e Prgjithshme. Ambasadort kan shprehur shqetsimin e tyre, pr kt prkeqsim t marrdhnieve midis institucioneve.Me an t nj deklarate, ambasadort e BE-s kan krkuar q t respektohen dispozitat kushtetuese, pr t shmangur ndrhyrjet e teprta si dhe konfliktet midis institucioneve.Thirrja e tyre sht drejtuar kryesisht ndaj qeveris, duke i krkuar asaj q t respektohen parimet e mirqeverisjes.shtja Fazlli, duket se po merr prmasa gjithnj e m t mdha. Opozita dhe mazhoranca, prej ditsh jan futur n nj luft akuzash dhe kundr- akuzash. Nj dit m par, me an t nj deklarate, Ambasada Amerikane, shprehu shqetsimin e saj, lidhur me konfliktin midis drejtsis dhe ministrive, ndrsa krkoi q t mos ket ndrhyrje n pavarsin e Prokuroris.