sht shtyr prsri diskutimi n Komisionin e Siguris pr ligjin e ri pr Kontrollin Parlamentar t Shrbimit t Fsheht Informativ dhe t Shrbimit t Siguris. Edhe pse ishte parashikuar dje diskutimi pr kt projektligj, burime nga komisioni pohuan pr gazetn se eksperti i OSBE-s nuk sht paraqitur n komision duke shtyr diskutimet pr m von. Diskutimet paraprake mes palve do t zgjasin prtej ktij sesioni parlamentar dhe pritet q drafti t kaloj n Kuvend vetm n shtator. Ndrkoh, zyra e OSBE-s n Tiran ka sqaruar pr asistencn e ekspertit t saj lidhur me kt draft. “Nj ish-antar i specializuar i Komisionit pr Sigurin dhe Shrbimet Informative t Parlamentit t Mbretris s Bashkuar, s bashku me personelin e OSBE-s, do t jap rekomandime, t cilat do t'i paraqiten kryetarit dhe antarve t komisionit t t gjitha partive politike, antarve t institucioneve dhe shoqris civile, para se t miratohet projektligji. Synohet hartimi i nj versioni t par paraprak pr forcimin e procedurave parlamentare, prfshir prmes proceseve t konsultimit publik”, - njofton OSBE. Kjo mbshtetje vjen si prgjigje e krkess s kryetarit t Komisionit parlamentar pr Sigurin Kombtare t Kuvendit t Republiks s Shqipris dhe sht pjes e Projektit t Prezencs s OSBE-s n Mbshtetje t Parlamentit, financuar nga ambasada e Mbretris s Vendeve t Ulta. Projektligji rregullon mbikqyrjen nga Parlamenti t puns s shrbimeve informative dhe t siguris. Ky ligj sht i ndryshm dhe m vete nga ndryshimet n ligjin "Pr Shrbimin Informativ Shtetror", t debatuara publikisht s fundmi. Kryetari i Prezencs s OSBE-s n Shqipri, ambasadori Robert Bosch, ka pohuar se “mbikqyrja parlamentare e shrbimeve kombtare informative dhe t siguris, si dhe e institucioneve qeveritare q i mbikqyrin ato, siguron llogaridhnie demokratike”. Ndrkoh q n seancn e 22 korrikut, Kuvendi ka parashikuar t kaloj nj tjetr draft pr miratim dhe ky sht projektligji “Pr disa shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 8391, dat 26.10.1998 “Pr shrbimin Informativ Shtetror”, t ndryshuar. Ky projektligj sht debatuar gjersisht edhe n komisione, por sht rikthyer pr shqyrtim nga ekspertt ndrkombtar.