KRT-ja e bashkis s Kors nuk ka mundur as n mbledhjen e radhs t gjej konsensus pr miratimin e masterplanit t qendrs s qytetit. Pr m tepr se 5 or antart e saj, por edhe grupe t ndryshme interesi jan prfshir n debate t ashpra, pa arritur t konkludojn n votimin e nj varianti prfundimtar t ktij masterplani. Ndryshimet q i jan
projekt–ides s studimit t qendrs, kan qen pika m e nxeht e debatit. Disa prej antarve t KRT-s, i kan kundrshtuar ato, duke i krkuar bashkis t marr n konsiderat vrejtjet e shoqats s arkitektve, pr t miratuar variantin q u shpall fitues nga juria ndrkombtare. Sipas tyre, kto ndryshime jan thelbsore dhe si t tilla kan cnuar konceptin fillestar t masterplanit. Arkitektt kan reaguar, duke i cilsuar t papranueshme ndryshimet n variantin prfundimtar t studimit, q sipas tyre, paksojn siprfaqet e gjelbra t qytetit dhe ngushtojn hapsirat publike. Por kreu i bashkis s Kors, ka sqaruar se varianti prfundimtar i masterplanit nuk ka ndryshuar konceptin dhe thelbin e projektides s ktij studimi. Pavarsisht se debati zgjati disa or, antart e KRT-s nuk ran dakord pr asnj nga variantet e propozuara n mbledhje, duke shtyr votimin pr javn tjetr.