KORFUZ - Njera prej gazetave me te njohura komunitare greke "The Greek isle of Corfu", shkruan se " Plot 150 vjet pasi u bashkua me Greqine, ka kerkua ndarjen nga Greqia. Korfuzi eshte ishulli me i madh i detit Jon, (Corfu sipas ancientit grek modern Kerkyra), ishull ky qe lag brigjet e Shqiperise e Greqise dhe ndane keto dy vende. Ky fakt eshte nje shqetesim i ri, ne nje tentative deri tani mediatike, po e cila shihet si nje perpjekje serioze per ndarje nga Greqia, e cila eshte shfaqur ne ishullin e Jonit, Korfuz. Ishull ky qe shihet se nje prej destinacioneve kryesore turistike greke, perla turistike e Mesdheut, dhe ku zhvillohet shume industria e turizmit. Duket se nuk ka me ndonje sekret dhe te ruhet e fshehur, pasi shqetesimi vjen nepermjet disa apeleve te padegjuara ndonjehere per autonomi nga Athina, qe ka bere popullsia ishullore e perles se Jonit, Korfuzi. Divergjenca eshte "kaq e madhe" sa komuniteti, disa politikan, dhe disa prej biznesmeneve kryesore, te ketij ishulli te lene sipas tyre si "zorra qorre" e Greqise, i ka bere ata teper te zemeruar me praktikat e shemtuara te politikaneve, te Athines. Ata i shohin si te distancuara dhe te korruptuara, kane krijuar nje parti per te bere presion per autonomine e ishullit. Keshtu qe, ata te "pakenaqurit", te mbledhur ne qytetin antik ishullor, me nje sharm te cuditshem, kete jave ata kane premtuar se do te kandidojne ne zgjedhjet vendore pas dy vitesh, duke mbajtur nje referendum per kete ceshtje dhe nese do te jete e nevojshme, do t'i drejtohen per ndihme edhe BE-se. Njeri prej tyre thote se "Keto mallkime per t'u thene, por e verteta eshte se bashkimi me Greqine ishte nje dite e zeze ne historine tone", thote Harris Tsukalas, nje prej biznesmeneve qe mbeshtesin kerkesen per autonomi. "Ishte nje gabim i madh, per te cilin jemi penduar qysh atehere. Ndersa biznesmenet e ishullit kane furnizuar me miliarda euro ekonomine greke nepermjet taksave, ata vete kane marre shume pak si shperblim', shton ai.

Pak histori dhe gjeografi mbi Korfuzin


Ishulli i Korfuzit shenon kufirin mes Perendimit dhe Lindjes dhe ka nje histori jashtezakonisht te pasur. Ai ndodhet fare prane Italise dhe vetem tre kilometra larg brigjeve te Shqiperise. Eshte nje ishull me histori madheshtore, teper te pasur ne ngjarje te lavdishme e te dhimbshme. Ai ne shekuj, ka perballuar pushtime nga vandalet e gotet, romaket e normandet, francezet e anglezet.