Tension ne Manchester, ne Britanine e Madhe, ku ne nje manifestim anti-islam eshte mbledhur per ta kundershtuar ate nje kortezh i “Te bashkuar kunder fashizmit” (UAF).

32 persona jane vene ne pranga pas perleshjeve mes dy fraksioneve, ne Piccadilly Gardens, nderkohe qe policia i ka ndare te dy grupet me nje kordon sigurie.

Ne shesh kishin zbritur rreth dy mije persona, pjesa me e madhe e te cileve i perkisnin UAF-ve.

Manifestuesit mbanin ne duar pankarta me shkrime: “Mjaft me xhami ne Britanine e Madhe” dhe “Patriotizmi nuk eshte racizem”.