Kosova do t jet antarja me e re e Banks Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim. Ka qen ministri i Ekonomis dhe Financave, Ahmet Shala, q ka deklaruar dje nga Brukseli se Kosova sht pran antarsimit n Bankn Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH). “Jemi shum optimist se Kosova do t mund t marr votat e nevojshme q t jet pjes e ktij institucioni shum t rndsishm. Rrethanat pas publikimit t opinionit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis jan prmirsuar dhe shum vende kan reaguar pozitivisht dhe shpresojm q dhe Komisioni Evropian do t na mbshtes pr t’u antarsuar n BERZH”, - tha ministri Shala. Eurokomisioneri pr Ekonomi dhe Politika Monetare, Olli Rehn, shprehu mbshtetjen e Brukselit pr antarsimin e Kosovs. “Antarsimi n BERZH mund t jet nj hap shum i rndsishm prpara, duke pasur parasysh edhe antarsimin e Kosovs n Fondin Monetar Ndrkombtar dhe Bankn Botrore n vitin 2009. Komisioni Evropian e mbshtet kt objektiv t Kosovs”, - tha eurokomisioneri Rehn. Ky i fundit sqaroi se do t vazhdoj ndihma evropiane, q sht element i rndsishm n zhvillimin ekonomik e social t Kosovs.