Ndrkoh q n Shqipri debati i nxeht pr sistemin e arsimit t lart nuk ka heshtur prej vitit 2007, Kosova do t huazoj sistemin ton arsimor. Kjo u b e ditur dje nga ministri i Arsimit t Kosovs, z. Enver Hoxhaj, gjat nj takimi q pati n Prizren me ministrin e Arsimit t Shqipris, z. Myqerem Tafaj. “Marrveshja me Shqiprin sht shum e veant, - tha Hoxhaj, - dhe ne duam t marrim si model ligjin tuaj t arsimit t lart. Kemi interesim t madh pr prvojn e Shqipris edhe n hartimin e teksteve shkollore”.


Me ftes t homologut kosovar, ministri i Arsimit dhe Shkencs, z. Myqerem Tafaj, vizitoi Universitetin e Prizrenit n prag t hapjes s tij. T dy ministrat diskutuan pr bashkpunim m intensiv n fushn e arsimit dhe shkencs n baz t marrveshjes s prbashkt, t nnshkruar m 8 mars t ktij viti. Nga ana e tij, z. Tafaj shprehu vendosmrin pr t theksuar dhe intensifikuar bashkpunimin dhe u ndal n hapsirat q lejon marrveshja e prbashkt. Ai shtroi para kolegut kosovar sfidat e reformimit t sistemit arsimor n Republikn e Shqipris dhe mbshtetjen e gjithanshme t qeveris “Berisha” pr arsimin e standardeve evropiane.


M pas, ministri Tafaj u takua edhe me kryetarin e Komuns s Prizrenit, ku biseduan pr zhvillimet m t fundit n Kosov dhe sidomos pr ndihmn e dhnn nga qeveria shqiptare n hapjen e Universitetit t Prizrenit. Ministrat e Arsimit dhe Shkencs vizituan edhe universitetin e ktij qyteti, i cili pret studentt e par m 1 tetor t ktij viti. N nj konferenc t prbashkt shtypi, t dy ministrat theksuan rndsin dhe funksionalizimin e Universitetit t Prizrenit. Ministri i Arsimit dhe Shkencs s Shqipris, z. Myqerem Tafaj, theksoi se "Qeveria “Berisha” e ka mirpritur shum themelimin e Universitetit t Prizrenit n kt qytet historik dhe do ta mbshtes at me t gjitha mundsit, veanrisht n nivel akademik. Rruga e Kombit, - tha Tafaj, - e bn shum t leht ardhjen e pedagogve n kt universitet. Prvoja e themelimit t universiteteve n rajone t ndryshme t vendit n Shqipri ka qen shum e suksesshme. Besoj se kjo do t ndodh edhe n Kosov dhe Universiteti i Prizrenit pr nj koh t shkurtr do t jet i nj cilsie t lakmueshme dhe konkurruese me t tjert”, - tha ministri Tafaj.