21 Janari i vitit 2006 pr Kosovn nuk ishte nj dit e thjesht dimri, me bardhsin e saj t zakonshme, dhe me motin zemrak. Ajo dit n tokn Dardane bashk me t ftohtin do sillte dhe largimin nga jeta e njeriut i cili lindi n nj familje t thjesht n fshtatin Cerrce t Istogut, por q m von do bhej udheheqs i rrugs s liris t kombit t tij.Historia na ka treguar se ne fatet e nj populli, n udhkryqet pr gjetjen e rrugs s duhur, gjithmone dalin burra, krijohen heronjt per ti dalur zot asaj qe quajm liri.

Pr 17 vite Ibrahim Rugova mbajti mbi supe me gjithe fuqin e tij luftn politike ndaj armikut m t madh t gadishullit Ballkanik, t kasapeve serb. Tek studionte pr "Albanologji", kishte par mir si duket se cfar krkonte prej kohsh populli i Kosovs, t cilit i kishte vajtur thika gjer n kock, dhe durimi sa vinte dhe shuhej.Gjat jets s tij akademike kishte msuar m shum mbi rrnjt kombtare,mbi lashtsine, mbi bujarin, krenarin, trimrine, q kishin pasur shqiptart ndr shekuj.

Dhe do dit tek msonte me shum mbi popullin e tij, n vetvehte rritej nj burr shteti, brumosej nje ideal lirie, vlonte nj dshir e kah hershme e burrave q kishin dhn jetn pr tokn e tij si Isa Boletini, Bajram Curri e t tjer.Koha e mesoi t ishte i but, i qeshur me t gjith, t dinte ta ruante gjakftohtesin n situatat me t kqija. T shtrngonte dorn me mikun dhe armikun, sepse ndryshe mendonte ai nuk mund t arrihet qllimi.Rugova pr vite me rradh nuk pushoi se punuari me kosovart brenda vendit dhe ne diaspore per rizgjimin e krenaris kombtare, e dashuris pr vendin dhe e dshirs pr nj shtet t pavarur. Ai dhe ne astet m t rnda t jets s tij personale, tek vuante nga kanceri, bnte thirrje pr paqe midis njerzve. U drejtohej kolegve t tij q e kishin shoqruar pr shum koh n jetn politike, q t kishin harmoni midis vetes, sepse Kosova kshtu fiton me shum. U drejtohej bashkombasve te vet me nj dshir vllazrore, dhe me nj besim q e shoqroi gjer n shuarje, me fjalt; T gjith s bashku do e kalojm kt vshtirsi, dhe se jam i bindur se Kosova se shpejti do gzoj statusin e saj t plot...Nj vit m par Kosova prcolli birin e saj me nderime, se dhe ai e pati nderuar Kosoven pr vite e vite me rradh.Nj vit m par shokt e tij t udhs pr lirin e popullit t Kosovs ishin t gjith se bashku, dhe percillnin at q kishin quajtur president, dhe q e kishin nderuar gjate jets.

Nj vit me pas Kosova kujton turbullt, dhe si n mjegull djalin e saj, pr t cilin kishte derdhur lot dshprimi.Nj vit me pas shokt e udhs s Rugovs shkojn dhe nderojn grupe grupe t ndar. Nderojn at q i kishte porositur sa e sa her q t mos ndahen, se kshtu Kosova do humb m shum.

Kole Berisha kishte ln me nj an fjalimin me nota vajtuese t mbajtur gjat funeralit t ish kryetarit t tij, si duket posti i kryetarit t parlamentit sht m i ngroht, dhe m me privilegje se ai i nnkryetarit dikur si n hije.Nexhat Daci kishte harruar lott e tij n fjalt plot ngashrim gjat lamtumirs s presidentit Rugova. Tashm i zemruar me shum ish koleg t tij q nuk i doln n krah pr t ruajtur postin. Ai nderonte Rugovn si kryetari i partis m t re n Kosov, por njkohsisht si nj nga ndarjet me t pa pershtateshme pr momentin.Nj president nderonte nj ish president, nj koleg nderonte nj ish koleg, nj kryetar nderonte nj ish kryetar. Presidenti aktual i Kosovs, Fatmir Sejdiu megjithse dikur thoshte se askush nuk mund t ket dinamikn dhe sigurin e lvizjes politike si Dr. Rugova, n lvizjet e tanishme ai gzon po t njjtat poste si paraardhsi.Hashim Thaci nderonte si nj detyrim, dhe jo si nj respekt, i vendosur t mos ul n gjysm shtiz flamurin e krenaris, si nj vit m par flamurin n selin e partis s tij.Veton Surroi, pasaniku me politikan n Kosov, ashtu rnd e rnd n ecjen e tij burokrate, nderonte sa per tu thn t tjerve se "Ora " e tij sido q t jet do dij t prshtatet.Dhe m rrall t gjith t shprndar si korbat vinin e shkonin n nj respekt hipokrizie n varrin ku prehej ai q dikur u pati thn; T gjith s bashku do fitojm..

Dr. Rugova, nuk e hoqi kurr nga qafa simbolin e tij, nj shall t lidhur, ku thoshte se ishte amblema e vuajtjeve t Kosovs e cila pr vite me rradh kishte lakun n fyt.

Vall politikant e sotm kosovar a do din t'ia heqin lakun nj her e mir Kosovs q t marr frym lirisht??