shtja e Kosovs para se t jet nj shtje e diplomacis botrore, sht shtje e prpjekjeve politike e diplomatike t popullit t saj ,t lindura e t zhvilluara mbi truallin e kombit t saj , respektivisht sht shtje e s ardhmes s nj populli q ndodhet tanim prej kohsh aq m tepr n fillim t t shekullit XXI n nj faz t avancuar t rizgjimit t tij politik dhe diplomatik.Por dalngadal an prpara, del n drit , shprthen me forc sidomos n periudhn q po shqyrtohet statusi i pavarwsimit tw Kosovs dhe normalisht se nuk mbetet pa iu shtruar edhe vmendjes s diplomacis ndrkombtare , doemos n kontekstin e gjith problemeve t mprehta q u dalin bashksis ndrkombtare si pasoj e shembjes s ish -Jugosllavis n Ballkan.Prgjithsisht duhet thn se vndosja e nj korelacioni m t drejt midis problemeve t ngritura nga rizgjimi i kombeve t Ballkanit dhe politiks e diplomacis perndimore ka rndsi thelbsore pr nj ritrajtim t plot dhe objektiv t gjith historis s Gadishullit Ballkanik si pr shekullin e kaluar ashtu edhe at q tani jemi aktualisht.Asnj nga kto probleme nuk ka qen kurr nj element thjesht pasiv i lufts diplomatike t , ato po luajn nj rol aktiv, po ushtrojnw ndikimin e vet , po vjn vuln e tyre n marrdhniet ndrkombtare t kohs n nj plan m t gjer.Megjithkt qndrimi i njanshm i politiks dhe diplomacis ruse sht i pasakt, tendencioz n pikn e Pavarsimit t Kosovs.Ndrsa si po shihet shtja e Kosovs sht duke u trajtuar nn prizmin e vshtirsive , komplikacioneve respektivishteKrizave diplomatike q i ka nxjerr Rusia dhe Serbia bashksis ndrkombtare respektivisht SHBA-s dhe UE-s si dhe vet Ballkanit.Si dihet historikisht Ballkanit i sht atribuar roli i fuqis s barutit n marrdhniet ndrkombtare dhe bile ballkanizimi sht futur si nj shprehje n fjalorin e diplomacis pr t treguar nj situat vecanrisht t koklavitur e t nxeht.Natyrisht tanim nuk nuk mund t mohohet ekzistenca e elementeve eksplozive locale.Prqarjet dhe armiqsit ndrballkanike dihen nga t gjith .Por sht krejt e pathemelt ti njihet politiks ruse dhe serbe si dhe prkrahsve t politiks dhe diplomacis s tyre funksioni i paqtuesit apo i zjarrfiksit n Ballkan.

Rusia n bot dhe ballkan ka qen kryesisht nj faktor i pangopur , i cili prmes antagonizmave imanent t sistemit t saj komunsite e staliniste ka sjell si kudo farn e lufts t grindjes e t prcarjes n bot dhe n kt rajon ende t trzuar dhe t parehatuar.Politika dhe diplomacia Ruse nuk ka qndruar kurr prmbi por prapa konfliketeve n Bot dhe Ballkan t cilat me interesat e saj kontradiktore i ka acaruar n kulm.

Ndrkaq n lidhje me shtjen e Kosovs sht koha kur Rusia po e fsheh me zor lakmin e saj dhe t panjohurat e saj t letargjis q i ka rn privilegji i fuqis n bot , dhe ajo tani dshiron q kjo t thot fjaln e saj n lidhje me kt vendim duke u munduar t prfitoj n koh dhe t arrij t dal me nj qndrim se krkesat e saj jan krejt tjera dhe aspak afr realiteit dhe problemit t zgjidhjes s shtjes s Kosovs.Prandaj Kjo metafore lvizjeve diplomatike ka t bj me eventualitetet fatkeqe q mund ta ndjekin problemin e shtyrjes pr katr muaj t zgjidhjes s statusit t Kosovs , pr shkak t egoizmit t shenjt t politiks dhe diplomacis Ruse, n kt kontekst po vrehen disa probleme q ndoshta nuk i shkojn pr shtati as rajonit e as bashksis ndrkombtare respektivishte UE s , sepse kemi t bjm me disa tabu t paprekshme dhe kjo sht nj dimension i vshtir i diplomacis dhe politiks n fillim t shekullit XXI.Kshtu q kto tabu t paprekshme si mund jen lakmit e mdha do mund ta shndrronin Ballkanin n nj kriz t dimensioneve jo vetm Ballkanike por edhe Europiane dhe do kshtu Ballkani do mund t shndrrohej n nj detonator ballkanik dhe europian , prandaj do shtyerje rezulton n zjarrvnie Ballkanike dhe Europiane.Nga kjo do mund t hynte n valle edhe interesi i bashkimeve t kombeve me shtetet am dhe Europn dhe Botn do mund ta kapte nj siklet i madh i Lufts s Tret Botrore.

Kshtu q kur kemi t bjm me lvizje t ndryshme t kapacitetit t t mdhenjve rreth ngritjes dhe rnjes s ambivalencs politike,diplomatike dhe ekonomike ather interesat e t vegjlve mirren npr kmb e coptohen prpara interesave t t mdhenjve.Mirpo dihet nga t gjith se diplomacia europiane pr dallim nga jao amerikane kishte nj merak t prmbahej , qetsia edhe paqja e prbashkt midis t fortve t dheut kshtu duke ln vullnetet e popujve t vgjl n episode t parndsishme historike, dhe njkohsisht duke ln plag t hapura t cilat shum shpejt mund t zn kore.Nga kjo mund t themi se shum pjes t mdha t Ballkanit ende mund t notojn npr kufij t lvizshm.

Dhe krejt n fund pas gjith ksaj sht nj gj shum e rndsishme pr popujt e vegjl t cilat tanim sht edhe koha ti realizojn aspiratat e tyre historike dhe ta materializojn vullnetin dhe idealin e tyre pr t qen t lir dhe t pavaruar sit gjith popujt e tjer me tradit t demokracis dhe kulturn e liris universale , dhe kjo ide vjen dhe buron nga vet populli dhe sidomos nga tradita amerikane e kohs s presidentit udro Uillson, Abraham Linklon dhe shum t tjer q vdiqn pr t jetuar pr lirin e t tjerve. Kshtu q sht e rndsis historike pr Kosovn dhe politikn e saj dhe diplomacin e re se , Kosova tani ka fituar nj ekzistnc ndrkombtare dhe nj miqsi t thell dashurie me SHBA t , q normalisht se po bjn q sht e mundur q ky popull shum i vuajtur t jetoj i pavarur dhe t ket prespektiv drejt s ardhmes s bots demokratike e moderne dhe zhvillimeve pozitive q ndodhin n bot.