Katër persona janë vrarë me armë zjarri në orët e para të mëngjesit, në një pritë të organizuar në aksin rrugor Viti-Kllokot. Kështu bën të ditur Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, duke shtuar se nga 4 personat e vrarë, dy janë shtetas të Kosovës dhe dy tjerë shtetas të Maqedonisë, ndërsa personi i pestë ka mbetur i lënduar dhe është dërguar në spitalin e Gjilanit për t’ju dhënë ndihma e parë.

“Mund të konfirmoj se në orët e hershme të mëngjesit diku pas orës 2 ka
ndodhur një gjuajtje me armë në drejtim të një veture civile e cila
kishte targa të Kumanovës dhe në atë veturë gjendeshin 5 persona, katër
prej tyre kanë humbur jetën... Sipas informatave që ne i kemi 2 prej
tyre dyshohet të jenë shtetas të Republikës së Maqedonisë ndërsa 2 të
tjerë janë shtetas kosovar” thotë Kelani.Kelani tha se policia ka dalë menjëherë në vendin e ngjarjes dhe është
duke siguruar dëshmi për të identifikuar motivin e këtij incidenti.“Për momentin, njësitet relevante policisë janë duke u marr me rastin,
janë duke hulumtuar për shkaktar të mundshëm të këtij rasti, mirëpo ende
nuk kemi ndonjë konfirmim zyrtar se si ka ardhur deri te ky rast” thotë
Kelani.Policia e Kosovës ka filluar kontaktet me autoritetet e Maqedonisë për
të bashkëpunuar në lidhje me identifikimin e dy shtetasve maqedonas të
vrarë gjatë këtij incidenti. Ndërkohë burime jozyrtare kanë treguar për
identitetin e viktimave: Qenan Ademi dhe Qazim Bakija nga fshati
Nikushtak, si dhe Qemal Agushi nga fshati Sllupçan. Nga ana tjetër, në
mesin e viktimave bëhet i ditur edhe emri i shtetasit të Kosovës,
Bardhyl Fetahu.Bul Salihu