Franca, prmes ministrit t Jashtm Kouchner, vlerson arritjet e Shqipris n plotsimin e detyrimeve t udhrrfyesit dhe siguron se do ta mbshtes propozimin e Komisionit Evropian pr liberalizimin e vizave. Z. Kouchner nnvizoi se do t vazhdoj t mbshtes fuqimisht procesin e integrimit evropian t Shqipris dhe t t gjith rajonit. Zv.kryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, z. Ilir Meta, u prit dje n Paris nga ministri i Punve t Jashtme dhe Evropiane t Francs, z. Bernard Kouchner. Gjat takimit, z. Meta dhe z. Kouchner diskutuan pr marrdhniet dypalshe, procesin e integrimit evropian t Shqipris si dhe pr zhvillimet n rajon. Z. Meta e njohu ministrin Kouchner me prpjekjet e qeveris pr t prmbyllur s shpejti tri shtjet n ndjekje nga udhrrfyesi i vizave. Gjithashtu, ai theksoi se zbatimi i ligjeve dhe bashkpunimi me vendet partnere do t vazhdoj t siguroj vendet antare t BE-s pr seriozitetin e lufts s Shqipris kundr krimit t organizuar dhe fenomeneve t tjera negative. Ministri Meta theksoi rolin e ri n rritje t Shqipris n arenn ndrkombtare veanrisht pas antarsimit n NATO dhe shprehu falnderimin pr asistencn e trupave franceze n mbshtetje t trupave shqiptare q kan operuar bashkrisht n ad. Dy ministrat foln gjithashtu edhe pr situatn politike n Shqipri, duke theksuar se do problem duhet zgjidhur prmes dialogut konstruktiv, rrugs institucionale, n respekt t plot t Kushtetuts dhe institucioneve t pavarura t vendit. Z. Meta dhe z. Kouchner theksuan rndsin e nxitjes s bashkpunimit ekonomik mes dy vendeve, duke organizuar s shpejti n Tiran nj forum t prbashkt ekonomik, si dhe rndsin e rritjes s investimeve t kompanive franceze n sektort strategjik t ekonomis shqiptare. Gjat takimit, dy ministrat foln edhe pr situatn n rajon, n vijim t takimit t nivelit t lart t Sarajevs, ku u theksua roli konstruktiv i Shqipris n shrbim t stabilitetit dhe prosperitetit rajonal dhe mbshtetja e plot e Francs pr perspektivn evropiane t Ballkanit Perndimor.