Sipas nj vrojtimi t
nga Banka e Shqipris, gjat 3-mujorit t dyt t ktij viti vihet re se pr t marr kredi pr bizneset sht
m e vshtir. Bazuar n t dhnat e vrojtimit pr tremujorin e dyt t vitit 2010, bankat kan shtrnguar disi standardet e aplikuara pr kredin dhn bizneseve n total, duke qen n prputhje me parashikimin e
gjat tremujorit t e par. Balanca neto shnoi vlern -9.9 pr qind. Ky shtrngim erdhi si pasoj e mosndryshimit t standardeve nga pjesa m e madhe e bankave gjat ksaj periudhe, ndrkoh q pjesa tjetr e bankave i kan ndryshuar kryesisht n kahun shtrngues. Shtrngimi i standardeve sht aplikuar vetm pr ndrmarrjet e vogla dhe t mesme. Prqindja neto e bankave q kan shtrnguar standardet pr kto ndrmarrje sht 10.9 pr qind. Ndrkoh, bankat kan vijuar t lehtsojn disi standardet pr korporatat, por n nj mas m t ult se n tremujorin e par t vitit 2010. Balanca neto e standardeve t kredis pr korporatat shnoi prkatsisht +16.7 dhe +4.5 pr qind n tremujorin e par dhe t dyt t vitit 2010. Ekspertt e bankave kan vlersuar n kahun shtrngues standardet e aplikuara pr kredin si pr qllime investimi ashtu edhe pr financimin e kapitalit qarkullues. Faktort me kontributin kryesor n shtrngimin e standardeve gjat tremujorit t dyt t vitit 2010 jan: ecuria e kredive me probleme problemet specifike t sektorit ku zhvillon aktivitetin e tij biznesi dhe situata makroekonomike n vend. Kontributi i t gjith faktorve n kahun shtrngues t standardeve sht ulur disi n krahasim me tremujorin e par t vitit 2010. Faktori i vetm, i cili ka dhn nj kontribut tepr t leht, por pozitiv n lehtsimin e standardeve, sht niveli i konkurrencs n sistemin bankar. Balanca neto e tij shnoi vlern pozitive +4.5 pr qind pr her t par q nga tremujori i dyt i vitit 2009.