Liberalizimi i vizave pr Shqiprin sht nj proces shum i rndsishm ashtu sikundr dhe pr vet Europn. Kshtu sht shprehur gjat vizits me kryeparlmentaren Topalli, Kryeu i Senatit t Mbretris belge, vend i cili merr Presidencn e rradhs s BE-s, n korrik t vitit 2010
Dy zyrtart e lart gjat takimit jan ndalur dhe tek prgatitja q Shqipria po bn pr statusin e vendit kandidat, pr t cilin zonja Topalli tha se deri m tani sht plotsuar mbi 90 prqind e prgjigjeve t pyetsorit dhe sht
leximi i par i tyre.
Decker “Liberalizimi i vizave sht i rndsishm, jo vetm pr Shqiprin, por edhe pr Europn si e tr."

Topalli “Duke qen se Belgjika do t jet vendi i presidencs s BE -s, angazhimi dhe mbshtetja e institucioneve belge sht shum e rndsishm."
N vijim t vizits s saj n Belgjik, Kryetarja e Kuvendit u takua dhe me Kryetarin e Dhoms s Prfaqsuesve. N qendr t bashkbisedimeve q zonja Topalli pati si me zotin Deuel ashtu dhe Kryetarin e Senatit t Mbretris Armand De Decker ishte dhe situta e prmbytjeve n veri t vendit.
Kryeparlamentrja Topalli falenderoi pr ndihm e dhn deri tani nga Belgjika dhe krkoi vijimin e ksaj mbshtetjeje deri n kaprcimin e situats.
Homologu i saj belg e siguroi zonjn Topalli pr angazhimin e tij personal n ndihm t Shqipris, n kt situat.