N emr t qeveris, zdhnsja Majlinda Bregu garantoi se qeveria do t bj gjithka pr t prmbushur sa m shpejt krkesat pr liberalizimin e vizave. Ajo prshndeti vendimin e Kshillit t Ministrave t Jashtm t Bashkimit Evropian, marr dje n Luksemburg, ku u rikonfirmua vullneti pr mbshtetjen e procesit t liberalizimit t vizave me Shqiprin. Bregu vuri n dukje se n unanimitet t plot ministrat e Jashtm t BE-s deklaruan dje se Kshilli i Bashkimit Evropian dhe Parlamenti Evropian do t marrin menjher vendimin pr liberalizimin e vizave me Shqiprin, sapo Komisioni t siguroj se t gjitha kriteret e vendosura jan plotsuar. Qeveria shqiptare siguron forumet e larta vendimmarrse n BE se do t prmbush me seriozitet maksimal edhe detyrimet e fundit, pr t finalizuar me sukses dhe sa m par, aspiratn e madhe t t gjith shqiptarve: lvizjen e lir n Evrop. “N deklaratn prfundimtare t miratuar dje n Luksemburg nga ministrat e Jashtm t vendeve antare t BE-s, vlersohet dhe nxitet procesi i reformave n vendet e Ballkanit. Shprehet edhe nj her vullneti i Unionit pr integrimin e ktij rajoni n BE. Qeveria shqiptare vlerson gjithashtu qndrimin e ministrave t Jashtm t BE-s pr zgjidhje t ngrit politik n Shqipri n baz t parimeve kushtetuese, duke garantuar se kuadri ligjor dhe institucional i vendit mundson transparenc t plot t do dokumenti apo shtjeje n diskutim", - deklaroi Bregu.