Nderkohe qe numri i rasteve te reja me koronavirus ne vend po shenon rritje dita-dites, situata në spitalin Infektiv paraqitet serioze.Ministria e Shendetesise ka njoftuar sot se “eshtë rritur numri i të shtruarve dhe rëndohet situata shëndetësore e pacientëve në terarapi intensive”.


Aktualisht janë të shtruar 84 pacientë në spital. Sipas MSH, prej te shtuarve, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 6 prej tyre janë të intubuar, në gjendje të rënde.


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rekomandon çdo qytetari të tregojë kujdes për respektimin e rregullave:


Ruani distancën nga të tjerët të paktën 1.5 metër;


Mbani maskë në ambiente të mbyllura dhe kudo ku nuk mund të ruani distancën;


Ruani higjienën personale dhe kolektive


Nëse keni shenja të sëmundjes izolohuni dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127 dhe në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.


COVID-19 Statistika (9 Korrik 2020)


Testime totale (molekulare dhe serologjike) 31,093


Raste pozitive 3188


Raste të shëruara 1832


Raste Aktive 1273


Humbje jete 83 (Qarku Tiranë 46, Durrës 13, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 12, Kukës 1, Elbasan 2, Lezhë 1, Berat 1)