Pas rnis s ndjeshme t rezervave valutore n Pakistan, bhet e ditur se tashm ka mbetur vetm nj muaj gjat t cilit vendi mund t kryesj importim produktesh dhe se ekonomia po shkon drejt nja kaosi t vrtet. Sipas nj lajmi t publikuar nga e prditshmja The Telegraph, Banka Qendrore e Pakistani ka nj rezerv prej 8.14 miliard dollarsh. Por, me ndrhyrjen e nevojave t ndryshme, rezerva ka rn n 3 miliard dollar, sasi kjo e mjaftueshme pr blerjen e produkteve ushqimore dhe lnds djegse vetm pr nj periudh 30 ditore. Vetm 9 muaj m par, rezervat valutore n kt vend ishin mbi 16 miliard dollar.Ndrkoh, monedha vendase Rupe, gjat ktij viti ka psuar nj rnie n vlern e saj prej 21 pr qindsh, kurse inflacioni sht rritur me 25 pr qind. E par n fushn e detyrimeve pr shlyerje t kredive, Pakistanit i duhet q n nj periudh t shkurtr t shlyej shumn prej 3 miliard dollarsh, gj kjo q duket se do t rris risqet e nj krize t thell ekonomike.