Q prej 4 vitesh drgesat e emigrantve drejt Shqipris jan n rnie t vazhdueshme. Ashtu si edhe ishte paralajmruar n raportet e studimet e Banks Botrore, por edhe si pasoj e krizs s rnd t financave dhe ekonomis botrore flukset valutore q kan ushqyer ekonomin dhe mbuluar deficitin tregtar sa vijn e zvoglohen.

Viti 2007 ka qen viti i fundit i seris shumvjecare t rritjes s
vazhdueshme t remitancave, sic njihen ndryshe t ardhurat valutore nga
emigracioni. Pas 2007 rnia vjetore e tyre ka qen mesatarisht me 5 pr
qind.Sipas t dhnave t prvitshme t Banks Qndrore kulmin e tyre prurjet
valutore te emigrantve e kan patur pikrisht n 2007, vit n t cilin
n ekonomin e vendit jan futur 947 milion euro. Edhe n dy vitet e
mparshme remitancat kan qen m shum se 900 milion euro n vit, dhe
saktsisht 939 milion euro n vitin 2006 dhe 934 milion euro n vitin
2005.Situata prmbyset n vitin 2008 e n vazhdim. N 2008 nga
emigrantt futen n Shqipri 800 milion euro drgesa valutore. Rnia
sht e papar n asnj vit t mparshm me plot 16 pr qind. N raport
me prodhimin e brendshm bruro rnia sht me 5 pr qind.N raportimin e Banks Qndrore t asaj kohe thuhet se kriza ekonomike
dhe financiare n vendet ku numri i emigrantve shqiptar sht m i
lart, mendohet t ket ndikuar n uljen e prurjeve valutore prej tyre.Me nj rnie vjetore prej 6.5 pr qind n vitin 2009 dergesat e
emigrantve u regjistruan vetm 752 milion euro. Rnia u b e dukshme
duke vlersuar rolin e ksaj valute n mbulimin e deficitit tregtar.
Banka e Shqipris vlersonte se n vitin 2009 niveli i financimit t
deficitit tregtar prej drgesave t emigrantve ishte rreth dy her m i
ult se i njjti nivel pr vitin 2004.Tendencs rnse nuk i shpton
as viti 2010. Ndonse sht hert pr t folur ne terma vjetore shifrat
zyrtare flasin pr rnie n rreth 6.5 pr qind n 3 mujorin e par t
ktij viti. Sipas ktyre t dhnave, gjat tremujorit t par t vitit
2010 drgesat e emigrantve ishin vetm 171 milion euro.Arsyeja q jepet esht po e njjt, rnia sht ndikuar nga kriza
ekonomike dhe financiare si dhe nga rritja e papunsis n vendet ku
numri i emigrantve shqiptar sht m i lart.Adi Darsi