Nse nuk do t merren masat e duhura pr t ndihmuar biznesin e vogl, me qindra e mijra dyqane do t mbyllen, duke iu shtuar shum t tjerve t mbyllur gjat krizs financiare n Greqi, e duke nxjerr n rrug t tjer punonjs. Ky paralajmrim vjen nga zyrtar t Konfederats greke t Mjeshtrive dhe Tregtis, mbshtetur nga nj studim i Institutit pr Biznesin e vogl.

N studimin pr gjasht muajt e par t vitit 2010, thuhet se 80 pr
qind e bizneseve raportojn nj prkeqsim t situats s tyre
ekonomike. Nj n pes biznese raporton se ka shum t ngjar q t
mbyll aktivitetin brenda nj kohe t shkurtr.

Instituti llogarit q numri i ktyre bizneseve mund t shkoj deri n
175 mij t tilla, ndrkoh q 200 mij biznese t tjera, afrsisht 23
pr qind, raportojn vshtirsi n vazhdimin e puns. N kt mnyr,
situata paraqitet mse e zymt pr ekonomin greke, me 375 mij biznese
q rrezikojn t mbyllen.Zvendspresidenti i Konfederats Greke t Mjeshtrive dhe Tregtis,
George Kavathas, thot se bizneset e vogla q jan si gjaku n venat e
ekonomis greke, jan duke paguar mimin pr krizn ekonomike t vendit.
“Me masat q ka ndrmarr qeveria pr t reduktuar borxhin kombtar, t
tilla si reduktimi i pensioneve, pagave dhe prfitimeve t tjera, ka
krijuar nj problem t gjer n treg, pasi sht reduktuar fuqia blerse
e konsumatorit grek. Kjo sht
shum e dukshme, pasi 80 pr qind e
ndrmarrjeve jan duke u prballur me probleme ekonomike” tha Kavathas.Ndrmarrjet e vogla jan nj pjes domethnse t ekonomis greke, pasi
prbjn 99 pr qind t aktivitetit t biznesnit n vend.Qeveria ka marr 110 miliard euro nga Bashkimi Europian dhe Fondi
Monetar Ndrkombtar si paket ndihmash, me kushtin e shkurtimit t
deficitit dhe borxhit kombtar. Pasi ka kaluar fazn e reduktimit t
shpenzimeve publike dhe rritjen e taksave, Qeveria thot se po kalon n
fazn tjetr, at t reforms ekonomike, pr rritjen dhe zhvillimin e
ekonomis, por biznesment grek thon se nuk po ecet aq shpejt sa
duhet.ALSAT