Partia Demokratike reagoi menjher, pasi opozita deklaroi se ngritja e komisionit hetimor pr zgjedhjet sht n kundrshtim me rregulloren dhe me krkesn pr hapjen e kutive.

Sipas demokrateve mospjesmarrja n votim e socialistve konfirmon se alternativa e vetme e kreut t opozits sht bojkoti dhe bllokimi.

Megjithat demokratet, neprmjet, kryetarit t Partis Demokratike pr Tirann, Aldo Bumci, ftuan socialistt t nisin s bashku punn n komisionin hetimor pr zgjedhjet.