Rnia e vlers s aksioneve n tregjet financiare ndrkombtare erdhi pasi agjencit q merren me vlersimin e rrezikut t kredive, e cilsuan besueshmrin e Greqis zero. Analistt thon se kjo sht shenj se kriza financiare greke po del jasht kontrollit dhe me gjasa q t’i prek jo vetm ekonomit e Eurozons, por botn n trsi. Agjencia e vlersimit t besueshmris s kredive “Standard and Poor” beson se Greqia realisht rrezikon q t mos jet n gjendje ta paguaj borxhin ndrkombtar. E njjta agjenci uli me dy pik besueshmrin e Portugalis, nj tjetr vend problematik n Eurozon. T njjtat burime renditn si vende n vshtirsi edhe Spanjn, Irlandn dhe Italin.


Kjo shkaktoi panik n mesin e investitorve, derisa euroja prball dollarit psoi rnien m t madhe brenda dits, gjat nj viti. Gjendjes s rnd n tregjet financiare ndrkombtare i kan ndihmuar dhe deklaratat e ekspertve. Kryeekonomisti i “Deutsch Bank”, Tomas Majer, ka deklaruar se Greqia “ka hyr n spiralen vdekjeprurse t paaftsis qeveritare pr t’i paguar borxhet”. Ministri grek i Financave, Jorgos Papakonstandinu, ka hedhur posht perspektivn e zymt q qarkullon pr Greqin. “sht e qart se kjo rnie nuk reflekton pozitn e vrtet t ekonomis, as gjendjen fiskale, as bisedimet q po zhvillohen pr ta prmbyllur me sukses marrveshjen me Bashkimin Evropian dhe Fondin Monetar Ndrkombtar, gjat ditve n vijim”, - ka thn Papakonstandinu. Kryetari i Bashkimit Evropian, Herman Von Rompoi, duke folur pr mediat, ka ruajtur gjakftohtsin karakteristike, duke theksuar se do t ket takim t prfaqsuesve t Eurozons m 10 maj, por bisedimet me Greqin vazhdojn normalisht. “Bisedimet po vazhdojn e jan n rrug t mbar dhe ristrukturimi i borxhit grek nuk vihet n diskutim”, - ka thn Von Rompoi. E gjith shtja qndron n dhnien e nj kredie prej 45 miliard eurosh nga vendet e Eurozons pr Greqin. Por, Gjermania, q pritet t jet kontribuuesja kryesore n kt paket, sht e trhequr. Ka nj kundrshtim t madh t opinionit n Gjermani pr ta paguar borxhin e Greqis. Por, tani, ekonomistt po ngren dyshimin se edhe sikur t konkretizohet paketa prej 45 miliard eurosh, ajo nuk do t jet e mjaftueshme pr Greqin. Analistt trheqin vrejtjen se Greqia ka nj rrug t gjat e t vshtir prpara. “N pes vjett e ardhshm na duhet t rifinancojm mbi 150 miliard euro, plus 90 miliard interes, far dihet se nuk sht nj detyr e leht. Kjo ka
q dhe agjencit ta klasifikojn besueshmrin e kredive t Greqis n zero”, - thot analisti Valastarakis. N trsi, Greqia ka nj borxh prej 300 miliard eurosh.