T dashur qytetare e qytetar shqiptar, bashkkombse dhe bashkkombs t mi, kudo q ndodheni!

Ora me akrepat e saj do t shnoj pas pak astesh, ndrrimin e viteve, momentin q po presim me padurim pr t prqafuar dhe pr t uruar me ngrohtsi, dashuri, miqsi dhe respekt njri tjetrin.

Un, sonte, si familjar, prind, mik shok, dashamirs, bashkqytetar, por edhe kryeministr i juaj, vij pran jush n kt fest dhe dua q urimin tim m t przemrt si dhe at, t familjes sime dhe t qeveris shqiptare pr secilin prej jush, ta bashkoj me qindra dhe mijra mesazhe urimi q ju merrni me letra, kartolina, sms, telefonata, facebook nga m t dashurit tuaj.

Gzuar Vitin e Ri 2010!

Le t sjell ky vit plot gzime, mirsi, shndet, suksese dhe mbarsi pr ju dhe familjet tuaja dhe t gjith t dashurit e zemrs tuaj kudo q ndodheni dhe festoni sonte n vatrat familjare, n lokale me shok dhe miq brenda apo jasht vendit n udhtime, n detyr n Shqipri apo jasht saj n misione diplomatike, apo misione paqeruajtse, n Afganistan, ad, Bosnj etj, n spitale, institucione t vuajtjes s dnimit.

Gzuar!

Por n kto aste t fundit t ndrrimit t vitit, besoj se duhet q me shum mirnjohje, respekt dhe krenari pr njri-tjetrin, t’i themi faleminderit dhe lamtumir vitit q po lem pas.

Pr secilin prej nesh, pr kombin shqiptar dhe pr atdheun ton Shqiprin, viti 2009 ishte viti i arritjeve m t mdha n historin e udhtimit ton shekullor pr t’u bashkuar me Evropn dhe perndimin. Kt vit me 4 prill n Samitin e Strasburgut, ne u bm antar t Aleancs m t fuqishme ushtarake dhe politike t t gjitha kohrave, NATO-s. Nj nga ndrrat tona m t bukura u shndrrua n realitet, liria e Shqipris dhe shqiptarve u b m e sigurt se kurr.

M 28 qershor t vitit 2009, ne zhvilluam zgjedhjet e lira dhe t ndershme, zgjedhjet m t mira n historin e ktij vendi, dhe nderuam kshtu n mnyrn m fisnike bindjet e ndryshme t njeri-tjetrit, vullnetin ton t lir; por dhe miqt dhe dashamirsit tan kudo n bot, Shqiprin e hoqn nga lista e zez e zgjedhjeve jo t lira.

M dat 16 nntor, 27 qeverit e vendeve antare t BE-s pranuan unanimisht krkesn ton pr vend antar t BE-s. Po n nntor, Parlamenti Evropian, kryesia e BE-s dhe Kshilli i Ministrave t BE-s vendosn Shqiprin n listn e bardh pr heqjen e vizave gjat muajve q vijn.

Vetm dy jav m par ne morm pyetsorin nga KE, si urimin m t bukur q ky komision iu bri pr festat e fundvitit shqiptarve.

Viti 2009, ishte viti i prfundimit t veprs m e madhe publike n historin ton, korridorit t kombit, rrugs q bashkoi shqiptart. Po kt vit n kulmin e nj cunami t vrtet financiar dhe ekonomik pr Evropn dhe botn, Shqipria ia doli t qndroj n krye t rritjes ekonomike n Evrop, t jet e para n bot pr rritjen me 36% t turistve. N vitin 2009 ne rritm rrogat dhe pensionet m shum se kurr dhe realizuam premtimin pr dyfishimin e tyre pr msuesit, mjekt, infermiert, si dhe dyfishuam pensionet e fshatit. Fmijt, voglusht tan nisn vitin e ri msimor me internet n do shkoll.

Prmenda kto arritje, t vitit 2009, si m t mdhat n historin ton, por jam i sigurt dhe thellsisht i ndjeshm ndaj faktit se gjat ktij viti, n Shqipri jo pak qytetar dhe familje kan prjetuar brenga t mdha nga skamja, papunsia, smundja apo humbja e njerzve t tyre m t dashur. Pr t gjith kta, uroj q viti 2010 t sjell shpres, qetsi, paqe, gzim n syt, zemrat dhe vatrat e tyre.

T dashur qytetare dhe qytetar, viti q lam pas ishte nj vit i madh dhe i bekuar, n t cilin ne s bashku realizuam ndrra dhe projekte madhore dhe kjo na mbush me besim, krenari dhe shpres dhe siguri, se viti q vjen do t jet nj vit i bardh edhe m i madhi pr ne shqiptart, nj vit n t cilin, ne do t shndrrojm n realitet ndrrn ton shekullore t lvizjes s lir pa viza n Europ. Vit n t cilin me prpjekje t prbashkta do t krijojm m shum vende pune, do t rrisim m shum rrogat dhe pensionet, do t prmirsojm shrbimet ndaj jush, do t zvoglojm m shum varfrin. Shqipria do t ec e sigurt drejt kandidaturs pr antare e Bashkimit Evropian.

Gzuar vitin 2010, nj vit t mbar pr do njrin prej jush, miqt dhe t dashurit tuaj, kudo n bot.

Shndet, gzime dhe mirsi pr t gjith ju dhe pr Shqiprin. Zoti ju bekoft ju dhe familjet tuaja dhe shqiptart kudo q jan.

Zoti e bekoft Shqiprin!

Gzuar!