Deklarata
Kisha Ortodokse reagon pr vrasjen, si nuk ka
kurr ndonj komunitet fetar n vend

Vdekja e Aristidh Gums nuk ka vonuar t krijoj klim politike n Himar dhe m gjer. Ngjyra nacionaliste pas humbjes s jets s qytetarit himarjot sht “legjitimuar” edhe nga deklarimi i djeshm pr shtyp i kreut t Kishs Autoqefale Ortodokse Shqiptare, kryepeshkopi Anasatas Janullatos. Duke shprehur ngushllime pr familjen e Gums, ai ka nnvizuar rrezikun q veprime t ktilla prfaqsojn pr bashkekzistencn paqsore mes komuniteteve n Shqipri. “Ngushlloj me gjith shpirt familjen e tij, dhe lutem q Perndia t preh n paqe shpirtin e tij. Veprime t tilla dhune t paargumentuara, t dnueshme, pa asnj ekuivok nga do person me arsye, prbjn krcnim pr cenimin e klims s bashkekzistencs paqsore, pr t ciln t gjith qytetart e prgjegjshm t Shqipris kan
vazhdimisht prpjekje”, thuhet n deklaratn e Janullatos. Nj bashkekzistenc kjo, e cila evokon problemin nacionalist q lidhet me Himarn, pretendimet e komunitetit t s cils nga shteti shqiptar jan trajtuar me heshtje. Reagimi i posam i Janullatos, i dyti s bashku me at t Vasil Bollanos, i jep ngjarjes nj prmas politike thuajse joproporcionale, pr sa koh q n kto qndrime po flitet pr “situat kritike”. T paktn kjo shihet n deklaratn e Kryepeshkopit, e cila pr nga karakteri sht e rrall n praktikn e komuniteteve fetare n nj vend me numr t lart vrasjesh si Shqipria. “N kt moment kritik, prej dokujt krkohet prgjegjshmri dhe gjakftohtsi, shmangie t akteve t hakmarrjes, investigim pr t vrtetn dhe imponim t drejtsis. Pr m tepr sht e domosdoshme q t intensifikohen prpjekjet pr t siguruar lirin e do qytetari dhe n prgjithsi t t drejtave t njeriut”, thuhet n deklaratn e Kryepeshkopit Janullatos. Edhe nj lexim i prcipt i saj kap mesazhe t qarta politike, t cilat me referencn e t drejtave t njeriut ngren problemin e vetdeklarimit t do shtetasi pr at q ndihet se sht. N vetvete ky reagim i pazakont i kishs priret t shihet si nj ndrhyrje q plotson simbolikn e marrdhnieve greko-shqiptare t perceptuara zakonisht mes keqkuptimesh t nxituara ose t trashguara.
#