T gjith ne fatlumt q e prjetuam pavarsin e Kosovs, duhet q n nderim t paraardhsve tan t shumvuajtur t jemi t matur, t mbetemi entuziast n ndrtimin e t tashmes dhe t bhemi serioz n planifikimin e t ardhmes.***Pavarsia e Kosovs, e shpallur m 17 shkurt 2008 nga Kuvendi i Kosovs dhe e pranuar q nga data 18 shkurt nga shum vende t bots, sht nj nga mrekullit e ksaj bote, q njerzit kan mundur ta shohin me sy e ta prjetojn me zemr. Ditt e festimeve t saj, jan dit t paharrueshme, kur gzimi dhe lott rrodhn bashk, si nj lum. Edhe kjo mnyr e festimit dhe e gzimit, pa asnj sherr, pa asnj urrejtje, ishte shenj e mrekullis.Pavarsia e Kosovs sht nj drejtsi e kthyer n vendin e vet, pas nj padrejtsie gati njnshekullore. Me kt rast u vrtetua nj thnie e guximshme e Dimitrije Tucoviqit, i cili pati shkruar se as vuajtjet e Serbis nuk do t shteronin, meq ajo hyr n tokn e huaj.Pavarsia e Kosovs sht dhe nj nder i rifituar, sepse njerzit q kan jetuar n robri, kan qen t nprkmbur, t nnmuar, t torturuar e t ekspozuar shfarosjes. N rrethana t atilla, njeriu nuk arrin ta ruaj e ta kultivoj nderin dhe dinjitetin njerzor. Prandaj, pavarsia e Kosovs qytetarve t saj u jep nj shans t madh, q t rifitojm dinjitetin njerzor. Natyrisht, ky dinjiteti do t jet i plot pikrisht duke mos ia shkelur askujt q jeton n kt vend nderin dhe dinjitetin njerzor.Pavarsia e Kosovs sht nj shans i madh i t gjith qytetarve t ktij vendi q t jetojn n paqe e t prmirsojn jetesn e vet e familjeve t veta. Vshtirsit e trashguara nga okupimi i gjat, nuk do t kalohen edhe aq leht. Papunsia e madhe, varfria e skajshme, korrupsioni, numri i madh i bashkkombasve t tretur n kurbet, pensionet e ulta, kualiteti i dobt i arsimit, mungesa e shkencs n planifikimet ekonomike, kriza morale q ka prfshir nj pjes t popullats n kto vite t tranzicionit kaotik, jan pengesa serioze n rrugn e zhvillimit t vendit. Ministri suedez tha n Prishtin se pavarsia e Kosovs ka qen pjes m e leht e puns, se sa ndrrimi i mirfillt i vendit. Prandaj, qeveria e Kosovs dhe mbar shoqria jon, duhet t jen t motivuara dhe t afta t prballen me problemet e mdha q jan trashguar. Miku i dshmuar i Kosovs, Daniel Frid, para disa ditve n Prishtin tha se nse ju e ndrtoni nj shoqri t mir, parat mund t vijn. Pra, para se t vijn parat e donatorve dhe investimet, duhet t ngrihet nj infrastruktur ligjore, nj shoqri q e zbaton ligjin, duhet t dshmohet prkushtimi pr respektimin e vlerave dhe t dinjitetit njerzor. N at rast, shanset e t gjith pjestarve t ksaj shoqrie pr t prfituar favoret nga pavarsia e Kosovs, vrtet bhen m t mdha.Pavarsia e Kosovs sht nj shprblim edhe pr vuajtjet dhe sakrificat e brezave t tr t shqiptarve, t cilt edhe n rrethanat m t vshtira, nuk u dorzuan kurr para egrsis s hasmit. Edhe pse u lan n balt nga Perandoria Osmane dhe nga Fuqit e Mdha t fillimshekullit, shqiptart e Kosovs, e vazhduan qndresn e tyre ndaj okupimit serb, q u instalua mbi kto troje n rrokullimn e luftrave ballkanike dhe pas Lufts s Par botrore. Burrat q ngritn Komitetin Mbrojtja Kombtare e Kosovs e Lvizjen Kaake, e mbajtn t gjall besimin se nj dit Kosova mund t lirohej. Edhe burrat dhe grat q luftuan pr lirimin e Kosovs, n katrahurn e Lufts s Dyt Botrore, e dhan nj prov atdhedashurie dhe shprese se ky vend mund t bhej i lir. Edhe gjith ata bura e ato gra q qndruan ndaj terrorit gjakatar komunist, q nga organizatat nacionaldemokratike e deri te celulat marksiste-leniniste, me vuajtjet dhe me sakrificat e tyre e mbajtn gjall luftn pr liri e shpresn pr pavarsimin e vendit. Ndrsa, lufta e armatosur, e mishruar n Ushtrin lirmtare t Kosovs, e dha provn finale se Kosova ishte e vendosur o t fitonte pavarsin o t zhbhej krejt.Duket gati e habitshme, por ndarjet ideologjike, ndarjet klasore, ndarjet krahinore, ndarjet fisnore, nuk kan prjashtuar rezistencn unike ndaj hasmit. Prandaj, t gjith ne fatlumt q e prjetuam pavarsin e Kosovs, duhet q n nderim t paraardhsve tan t shumvuajtur t jemi t matur, t mbetemi entuziast n ndrtimin e t tashmes dhe t bhemi serioz n planifikimin e t ardhmes.Pavarsia e Kosovs sht e shoqruar edhe me jo pak probleme, q nga tendencat pr ndarjen e nj pjese t saj e deri te sabotimet e stabilitetit npr disa enklava. Por, ato probleme duhet t zgjidhen me gjakftohtsi e me zgjuarsi. Ato nuk bn t na mbajn peng. N fakt, ato jan menduar si kurth pr ta penguar ndrtimin e suksesshm t shtetit t ri. Por, me prvojat e akumuluara nga robria e gjat dhe me entuziazmin e prjetuar nga liria e sapofituar, ksaj here prfundimisht Kosova do tia dal mban me sukses.