T dieln n Tiran sht mbajtur kampionati mbarkombtar i xhudos, ku morn pjes ekipe nga Shqipria, Kosova dhe Maqedonia. Nga 11 kategori q u mbajtn n kt kampionat, kosovart i rrmbyen 10 medalje t arta dhe 2 t argjendta, duke treguar mbizotrim dhe dallim n cilsi ndaj ekipeve kundrshtare nga shtete fqinje.Te meshkujt, me medalje t arta u stolisn: Dukagjin Gashi (60 kg), Fatos Tabaku (66 kg), Zymer Zekaj (73 kg), Besfort Nallbani (81 kg), Betim Mekaj (90 kg) e Erzen Haxhiu (100 kg), kurse te femrat: Distria Krasniqi (48 kg), Leutrime Krasniqi (52 kg), Xhevahire Kuka (57 kg) e Lirona Hoxha (63 kg).Ndrsa medalje t argjendta fituan Korab Morina (60 kg) e Arjeta Bajrami (63 kg). Referimin e udhhoqi me sukses gjyqtari kosovar Remzi Begu. Duhet cekur se garueset m t mira kosovare, Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova, nuk morn pjes n kt gar pr shkak t prgatitjeve q jan duke i
pr gara t niveleve botrore.