Prmbushja e kritereve teknike i hap rrugn liberalizimit t vizave para fillimit t vers. Kryetari i delegacionit t Parlamentit Evropian pr Evropn Juglindore, Eduard Kukan, gjat nj takimi dje n mesdit me Presidentin e Republiks, Bamir Topi, siguroi se me prmbushjen e kritereve teknike, procesi i liberalizimit t vizave pr qytetart shqiptar do t bhet realitet para fillimit t pushimeve verore. Sipas njoftimit pr shtyp nga Presidenca, n kuadr t vizits zyrtare q po zhvillon n Tiran, z. Kukan dhe delegacioni q e shoqron u takuan me Presidentin Topi, i cili vuri dukje angazhimin maksimal dhe vullnetin e duhur t shtetit shqiptar, pr t realizuar me sukses nj sr reformash t rndsishme, sidomos n sistemin e drejtsis, q do t plotsonin kuadrin e nevojshm t standardeve integruese n familjen e madhe evropiane, nj aspirat kjo madhore e qytetarve shqiptar dhe prparsi kryesore e politiks son t jashtme.
N kt drejtim, Presidenti Topi ritheksoi faktin se liberalizimi i vizave pr Shqiprin me BE-n do t ishte nj hap tepr pozitiv, q do t afronte m tepr dhe jo vetm shpirtrisht shqiptart me familjen e madhe evropiane. N mnyr t veant, gjat bashkbisedimit me z. Kukan, Presidenti i Republiks u ndal n prezantimin e situats aktuale politike n vend, ku shprehu besim se partit politike do t din t tregojn vullnetin e tyre pr kaprcimin e ksaj situate. Presidenti Topi nnvizoi se zgjidhja institucionale e saj do t’iu shrbente interesave madhore t qytetarve shqiptar pr nj t ardhme integruese n BE, nj t ardhme m t sigurt dhe me prosperitet. Kreu i shtetit shqiptar dhe delegacioni i europarlamentarve ndan t njjtin mendim pr sa i takon realitetit t qndrueshm n Ballkan dhe rndsis s bashkpunimit politik e ekonomik mes t gjitha vendeve t rajonit, t orientuara qart tashm drejt integrimit n strukturat euroatlantike dhe evropiane. Nga ana e tij, drejtuesi i delegacionit europarlamentar pr Evropn Juglindore, z. Kukan, pasi moi prparimin e vendit ton, q jo vetm arriti t bhej antar i NATO-s, por po ecn i sigurt drejt antarsimit n BE, vlersoi rolin moderator dhe pozitiv t Presidentit Topi pr realizimin e tryezs politike mes udhheqsve t mazhorancs dhe opozits, q prodhoi rifillimin e dialogut politik dhe hyrjen e opozits n Parlament. Ai apeloi q ky dialog i nisur t vazhdoj e t forcohet sa m shum pr t'i dhn zgjidhje prfundimisht situats politike n vend.