Firmosin peticionin edhe 56 akademikë dhe artistë
Jan shtuar zrat kundr vendimit t opozits pr t hyr n grev urie n krkim t transparencs s vots. Peticionit kundr kryesocialistit Edi Rama i jan shtuar dje dhe 56 akademik e artist, duke e uar n 279 numrin e tyre. N kt list t gjat emrash bjn pjes personalitete nga fusha t ndryshme si dhe ish-antarja e Komitetit Qendror t Partis s Puns s Shqipris. Dje jan shtuar kundr grevs s uris edhe zrat e Apollon Baes, Jani Vangjelit, Afrdita Veveks e stafi akademik i Universitetit Politeknik t Tirans. Ata i jan bashkuar thirrjes drejtuar kryetarit t Partis Socialiste, Edi Rama, q t mos bllokoj integrimin e vendit n familjen evropiane.


Lista


Peticionit i jan shtuar dje edhe emra t njohur nga Akademia e Shkencave, historian, gjuhtar, punonjs shkencor, arkeolog, por edhe artist, regjisor, piktor e tenor, t cilt i krkojn Edi Rams: “Mos blloko rrugn e Shqipris drejt Evrops!” Universiteti Politeknik i Tirans me t gjith profesort e tij firmosin letrn e elits s kombit. Ndr emrat e njohur t bashkuar n kt thirrje n emr t integrimit t vendit jan emra t njohur, si shkrimtari Teodor Lao, aktorja Anila Bisha, “Artisti i Popullit”, Sknder Sallaku, Bledar Lao etj. “Vetflijimet nuk jan kurr t hirshme. Zoti yn i prbashkt na e ka falur jetn q ta prdorim sipas hirit t tij. Ai nuk e ka eksperiencn e s keqes. Ndaj edhe u rri larg t gjith prvojave vetflijuese. Besojeni se ne nuk mund t vazhdojm q t bhemi gazi i bots pr asnj arsye. Dinjiteti yn kombtar nuk mund t prdhoset pr asnj shkak. Ne e meritojm lirin dhe t ardhmen e qytetruese”, - shkruhet n peticionin e firmosur nga 279 emrat e elits n vend. Sipas tyre, ky izolim i ngjashm me ngujimin absurd dhe aspak ekzistencial, do dit e m shum po humbet kuptimin e dimensionit t liris, po humbet perspektivn, kthjelltsin dhe po kthehet n prhumbje, amulli dhe dshprim. “Kjo sht arsyeja e cila na shtyn t’ju bjm kt thirrje publike, q t rigjeni Kuvendin, politikn, dialogun. Ka shum koh q n botn e qytetruar qllimi nuk e justifikon mjetin. Nuk ka m gjasa q nj politikan, grup apo parti politike t’i kundrvihet interesit dhe aspiratave t popullit t popullit t vet, pikmbrritjes, synimit t kombit”, - shkruhet m tej n peticion. Duke iu kthyer historis intelektualt kujtojn heronjt, por dhe antiheronjt si i quajn ata, njerz q e kan pir gjakun e i kan shuar lirin. “Hiqeni pritn! Lrini shqiptart t mbrrijn n SHTPI! Mos u bni antiheroi i radhs, i kohve moderne! As ju nuk e vrisni dot destinin ton!”, - prfundon peticioni.Emrat q i shtohen lists s firmtarve kundr grevs


Jani Vangjeli Akademik


Nikolin Gurakuqi Regjisor


Koli Xoxi Historian


Afrdita Veveka Akademike


Teodor Lao Shkrimtar


Anila Bisha Aktore


Liri Belishova Ish-antare e Komitetit Qendror t PPSH-s


Inis Kraja Prkthyese


Gjok Beci Poet, Shkrimtar


Apollon Bae Akademik


Pirro Miso Prof. Dr.


Vitore Sallaku Mjeshtre e Madhe


Sknder Sallaku Artist i Popullit


Eriona Gjyzeli Soprano


Bledar Lao Regjisor


Sknder Selimi Balet Maestr


Hysen Koia Tenor


Mimoza Pashko Pedagoge, Univ. “New York”


Fedhon Meksi Mjek


Meri Lalaj Shkrimtare


Zana Baroni Pedagoge


Universiteti Politeknik i Tirans


Jorgaq Kaani Prof. Dr.


Akli Fundo Prof. As. Dr.


Angjelin Shtjefni Prof. Dr


Genti Guxho Prof. As.Dr.


Marenglen Gjonaj Prof. Dr.


Ymer Luga Prof. Dr.


Ibrahim Milushi Prof. Dr.


Gzim Bisha Prof. Dr.


Andrea Maliqari Prof. As. Dr.


Nako Hobdari Prof. Dr.


Vladimir Nika Prof. Dr.


Shptim Bozdo Prof. Dr.


Sotiraq Pandazi Prof. As. Dr.


Agron Lufi Prof. As. Dr.


Bashkim Lushaj Prof. Dr.


Pirro Cipo Prof. Dr.


Flamur Bidaj Prof. As. Dr.


Eleni Gjani Prof. Dr.


Fatmir Vrapi Prof. Dr.


Dhimiter Sotja Prof. Dr.


Ermira Shehi Prof. Dr.


Orion Zavalani Prof. Dr.


Lumturi Kapllani Prof. As. Dr.


Fatos Hoxhaj Prof. Dr.


Mimoza Cukalla Prof. As. Dr.


Shptim Zaimi Profesor


Entela Vako Prof. Dr.


Elfrida Shehu Profesore


Heris Doga Profesor


Ardiana Dervishi Profesore


Kridens Meta Profesor


Entela obani Profesore


Mirvena Gjeli Profesore


Fatime Hasku Profesore


Aida Bano Profesore


Marhel Baballku Profesor