brbrArgjentina dhe Kili dhuruan spektakel ne ndeshjet e fundit cerekfinale te Kupes se Amerikes Favoritet e medhenj te besuarit e trajnerit Tata Martino munden 4 me 1 Venezuelen e cila nuk pati asnje shans perballe yjeve te kesaj kombetareje Protagonist i madh i mbremjes ishte Gonzalo Higuain i cili shenoi dy gola te shpejte per Argjentinen Venezuela nuk ishte ne diten e vet me te mire dhe kjo u perforcua nga nje gabim trashanik nga pikla e bardhe e penalltise nga Seijas i cili duke tentuar te shenoje nje gol alla Panenka gaboi rende Me pas ka hapesire per me te mirin ne bote Lionel Messi i cili shenon golin nr 54 ne histori me kombetaren duke barazuar rekordin e Batistutes Pak me vone Rondon shenon golin e nderit per Venezuelen por per ta bere me te thelle fitoren e Argjentines mendon Lamela qe realizon golin e 4 Tani ne gjysmefinale perballe do te jene organizatoret e SHBA Por nese Argjentina dhuron spektakel fitores 7 me 0 te Kilit kunder Meksikes veshtire ti gjesh epitete Fituesit e fundit te kupes se Amerikes shpartalluan nje kundershtar qe me siguri pritej ne leter te ishte shume me i forte sesa tregoi fusha Edu Vargas beri nje ndeshje te pabesueshme duke shenuar 4 gola Edson Puch dopiete dhe nje tjeter gol nga Aleksis Sancez Ne gjysmefinale fituesit e fundit te ketij trofeu tashme i pret Kolumbiabrbrbr