Imagjinoni nje bote pa statistika. Qeverite do zhyteshin ne erresire investitoret do harxhonin parate e tyre dhe elektoratet do te duhet te besonin fjalet e politikaneve nis artikulli i Economist mbi perjashtimin nga publikimet e saj te institutit se statistikave te Argjentines te kontrolluar nga qeveria.

Cfare ndodh kur nje qeveri merr kontrollin e Institutit te Statistikave Ndodh qe nuk te beson me asnje mbi shifrat zyrtare te publikuara ne kete menyre investitoret tremben nga fakti se shifrat e publikuara te ekonomise se nje vendi te jene jo reale dhe keshtu detyrohen te investojne diku tjeter.

Pak dite me pare parlamenti shqiptar kaloi ndryshimet ne ligjin per statistikat zyrtare ku parashikohet qe Instituti i Statistikave te kaloi ne varesi te kryeministrit. Kryeministria deklaroi se ndryshimet nevojiten per te garantuar mbarevajtjen e ketij institucioni vecanerisht nga pikepamja administrative.

Dicka e ngjashme ndodhi edhe me Argjentinen kohe me pare kur qeveria e presidentes Cristina Fernandez de Kirchner mori disa iniciativa per te pasur nje kontroll me te madh te INDEC Instituti statistikave te Argjentines me pare nje nga institutet e statistikave me prestigjoze ne te gjithe Amerikes se jugut.

Qe prej 2007-es qeveria e Argjentines publikon shifra mbi inflacionin te cilat asnje nuk i beson. Shifrat tregojne se cmimet jane rritur midis 5 dhe 11 ne vit. Nderkohe qe ekonomiste indipendent llogarisin shifra te pakten sa dopio e atyre te publikuara nga INDEC.

Ne kete gjendje e perjavshmja britanike Economist publikoi kete jave nje artikull ne te cilin sqaron se nuk do te perdore me te dhenat e publikuara nga INDEC duke thene se instituti prodhon te dhena false dhe nuk eshte me nje institucion i besueshem. Ne kete menyre Economist shpreson te mbroje disi investitoret te cilet kryejne shit-blerje te titujve te shtetit argjentinas vetem duke u mbeshtetur ne informacionet e publikuara nga INDEC. Economist permend rastin e shifrave te manipuluara te deficitit grek gje qe pati koseguenca shkaterruese mbi ekonomine e vendit por edhe te rajonit dhe deklaron se nje gje e tille nuk duhet te perseritet me.

Economist shpjegon edhe faktorin qe ka shkaktuar kete deformim te informacionit te institutit te statistikave. Sipas se perjavshmes problemi qendron te historia e afert e Argjentines e cila ne fund te viteve 80 kaloi rritje te shpejta te cmimeve duke i lene qytetaret shume te ndjeshem ndaj inflacionit. Me pas me krizen ekonomike te 2001-2002 frika e rritjes se pakontrolluar te cmimeve i la vend frikes se papunesise ne mase.

Vitet e fundit qeverite e Cristina Fernandez de Kirchner dhe qeveria e kaluar e burrit te saj e kishin kuptuar kete frike te qytetareve filluan te ndjekin nje politike ekspansive gje qe shkakton dhe rritjen e cmimeve Per ta balancuar kete gje qeveria rriti kontrollin ne cmimet e disa produkteve baze dhe filloi me pas te falsifikonte te dhenat e institutit te statistikave. Pra nje kontroll me i madh ne institutin e statistikave u perkthye ne nje sukses ekonomik per Argjentinen. Nje sukses i rrem por i nevojshem per te mbajtur ne qeveri Kirchner. ah/shqiptarja.com/