I biri i luani Cecil është vrarë nga gjuetarët e trofeve në Zimbabve, duke përmbushur të njëjtin fat si të babait të tij, i cili u vra në vitin 2015 ku pati reagime të shumta në rrjetet globale.


Xanda, i cili ishte gjashtë vjeç dhe besonte se kishte lindur një numër të vogël këlyshësh, u qëllua menjëherë jashtë Parkut Kombëtar Hwange, jo shumë larg nga ku Cecil vdiq.


Gjuetia e trofeve u organizua nga gjahtari privat i Zimbabvesë Richard Cooke, por klientët e tij, të cilët mund të kenë paguar dhjetëra mijëra dollarë, nuk janë zbuluar. Xanda kishte një qafore me valë e pajisur nga shkencëtarët të udhëhequr nga Andrew Loveridge në Universitetin e Oksfordit, të cilët kanë studiuar luanët Hwange për shumë vite.


“E kam pajisur atë tetorin e kaluar. U monitorua pothuajse çdo ditë dhe ne ishim të vetëdijshëm se Xanda dhe krenaria e tij po kalonin shumë kohë jashtë parkut në gjashtë muajt e fundit, por nuk mund të bëjmë shumë për këtë”, tha Loveridge për Daily Telegraph.


“Richard Cooke është një nga djemtë ‘e mirë’. Ai komunikoi atë që kishte ndodhur. Gjuetia e tij ishte e ligjshme dhe Xanda ishte mbi gjashtë vjeç kështu që është e gjitha brenda rregullave të përcaktuara”, tha Loveridge.


Ai tha se donte që një zonë 5 km pa gjueti të vinte në vend rreth Parkut Kombëtar Hwange, për të mbrojtur luanët që bredhin jashtë parkut.


Grupi i Facebook Lions of Hwange National Park tha të enjten se Xanda ishte qëlluar pak ditë më parë: “Xanda ka disa të rinj. Nuk mund ta besojmë se tani, dy vjet që nga vrasja e Cecilit, këlyshi i tij më i vjetër është takuar me të njëjtin fat, tha grupi./Ora News.tv/


 


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter