Prfundime nga m t ndryshmet jan nxjerr q n momentin e par kur u msua pr vdekjen e t ashtuquajturit dshmitar ky i tragjedis s 15 Marsit n Grdec, Kosta Trebicka, e deri m sot. Pavarsisht prfundimeve t publikuara nga ekspertt shqiptar dhe t huaj, shumica e shqiptarve nuk i beson vdekjes s tij nga aksidenti me makin. Kjo jo se nuk sht e mundur, por ngaq ndodhi n nj situat si kjo aktualja, kur vazhdojn hetimet pr nj ngjarje kaq t rndsishme. N kt mes, hijet e dyshimit sigurisht q bien mbi prfaqsues t mazhorancs. Opozita ishte e para, q me prfaqsues t saj akuzoi kryeministrin Sali Berisha dhe autoritetet nn administratn e t djathtve pr mosmbrojtje t dshmitarve t nj ngjarjeje t till kaq tragjike pr shqiptart. Opozita mbajti qndrimin e saj opozitar, por edhe ajo u tregua e matur duke mos
akuza t drejtprdrejta pr vrasje, por duke akuzuar vetm pr mosmbrojtje dshmitari.Nuk dua ktu t futem n debatet mazhoranc-opozit, pasi jan rutin e sjelljeve politike. Njra akuzon e tjetra mbrohet. T dyja e nxjerrin veten t lar nga kto mesele. Ajo q dua t parashtroj ktu, ka t bj me nj tjetr shkak t mundshm q mund t ket uar n vdekjen e t ndjerit, Kosta Trebicka.Shqipria, me pranimin ose jo t opozits pr vrtetsin e ksaj, i ka hyr rrugs s integrimit n aleancn euroatlantike, dhe pse jo edhe n familjen Evropiane. Gjithashtu, pozicioni i saj gjeografik sht mjaft i favorshm pr hapa t till. Ajo paraqitet si m e favorshmja n rajon pr ecurin drejt ksaj rruge. Por gjithashtu, kjo varet me patjetr n situatn q ajo pasqyron tek gjyqtart e huaj. Ktu shtroj pyetjen? A mos vall kjo ecuri e Shqipris ka shkaktuar paknaqsi tek ndonjri nga fqinjt tan? Qarqe t caktuara, duke sjell n vmendje nj prplasje midis pozits dhe opozits pr nj shtje kaq t rndsishme, a mos vall t ken tentuar t trazojn sadopak qetsin me t ciln po prparonte vendi? Kto jan situata q hasen jo pak n vendet e tjera, por deri m tani n Shqipri nuk sht analizuar ndonj shtje bazuar n kt sfer.Nj tjetr fush q ndoshta vlen pr tu hetuar, jan prfituesit e drejtprdrejt nga trafikimi i armve para tragjedis s 15 Marsit. A mos vall rrethi i ktij trafiku shtrihet vetm tek ata persona q tashm kan dal sheshit dhe jan
pjes e hetimit rreth ngjarjes? Nj pal e tret e pazbuluar e q mund t ket qen n listn e t ndierit pr tu
i ditur m pas, a mund t jet ndjer vall i krcnuar nga frika se mos zbulohet?Nj tjetr fush q un do t hamendsoja dyshimet e mia, ka t bj edhe me grupe interesi t destinacionit ku armt e trafikuara nga Shqipria shkonin. Kosta Trebicka ishte pjes e ktij trafikimi. Duke qen kshtu, duhet t ket qen n dijeni t m shum gjrave se sa jan
t ditura deri m tani. A mos vall, pozicioni i tij ka shqetsuar ndonj aleat afgan apo t ndonj tjetr shteti q ende nuk sht prfshir n pistn e hetimeve?Dua t ritheksoj ktu se tragjedia e Grdecit ndodhi vetm nja jav para samitit t Bukureshtit ku Shqipria prgatitej pr ftesn historike pr antarsim n NATO. Kjo gjithashtu nuk mund t jet nj rastsi.Megjithat, kto jan shtje q i prkasin grupit hetimor pr ti trajtuar. Ajo q un dua t theksoj, sht se shtja mund t shtrihet edhe n shum sfera t tjera.