Ku po shkojnë gjithë këto para dhe kush përfiton vërtet nga botërori?
Pr nj koh Sepp Blatter renditej n shkalln e plqyeshmris n Afrikn e Jugut fill pas Nelson Mandels, ather kur bosi i FIFA-s e solli Botrorin 2010 pr t parn her n tokn afrikane. "FIFA sht prfituesi ky i Kampionatit Botror, ajo del m mir. Deri tani FIFA ka nxjerr m shum para sesa nga do organizim i botrorit n nj vend tjetr. Prandaj pyetja e madhe q bhet n Afrikn e Jugut sht: Ku po shkojn gjith kto para dhe kush prfiton vrtet nga botrori? Me sa shohim, ata jan firmat e ndrtimit dhe FIFA me partnert e saj”.
Eddie Cottle mund t arrij pikn e vlimit kur flitet pr temn e Botrorit 2010. Cottle sht i ngarkuari pr botrorin i grupit lobist "Labour Research Service" me qndrim t afrt me sindikatat dhe kritiku afrikano-jugor m i ashpr i botrorit, por jo i vetmi.15 miliard rand, rreth 1,5 miliard euro, do t ln n vend 400.000 vizitort e botrorit. Kjo shum ka prball kosto prej 1,7 miliard eurosh vetm pr zgjerimin e infrastrukturs. N fund taksapaguesi afrikano-jugor do t duhet t paguaj rreth 33 miliard rand shtes, 3,3 miliard euro. Kto jan afrsisht sa shuma q FIFA do t regjistroj si fitim neto mbrmjen e 11 korrikut, kur t prfundoj botrori m fitimprurs i t gjitha kohrave.
Tregtart e vegjl u dbuan


Nkosinathi Jigega sht antar i organizats joqeveritare "Street Vendors" n njrin nga qytetet e ndeshjeve, Port Elizabeth. Si t tjer, ai qe i detyruar t shikonte se si FIFA me an t politiks s saj pa kompromis t t drejtave i detyroi tregtart e vegjl tradicional q n favor t sponsorve McDonald's dhe Coca Cola t largoheshin nga vendet e parkimit t stadiumeve.Nga kto vende t financuara m par nga taksapaguesit ata kishin furnizuar prej dekadash me shalle dhe kallinj misri t pjekur tifozt afrikano-jugor: "Slogani 'Kampionat Botror afrikan' sht vetm nj truk marketingu. Realiteti sht ky q firmat evropiane dhe FIFA i marrin parat n kurriz t shoqris afrikano-jugore, sepse gjithka q shikoni tani n televizor e ka vn n dispozicion qeveria afrikano-jugore".
Firmat evropiane dhe FIFA


Kostove t drejtprdrejta t botrorit u shtohen dme kolaterale nga FIFA. Shum afrikano-jugor bjn prgjegjs pr mimet tepr t larta n hoteleri dhe n fluturimet e brendshme gjithashtu "Blatter & Co". Krkesa e brendshme n kta sektor ka vuajtur shum gjat qershorit dhe korrikut, nga turistt Afrika e Jugut mbahet si vend udhtimi i shtrenjt, gj q mendohet se do t ndihet tek numri i vizitorve vitin e ardhshm.Pr kto arsye q prej eliminimit t ekipit vendas, Bafana Bafana, n klubet e Afriks s Jugut shtrohet vetm pyetja se kush i paguan dmet e shkaktuara nga t tjert dhe nse ia vlejti mundimi.Gazetari hulumtues britanik Andrew Jennings ka shkruar nj libr, q po shitet veanrisht mir kto dit n Afrikn e Jugut. Ai prshkruan pazarllqet e dyshimta t FIFA-s dhe quhet "Foul!". Sepp Blatter shpreson q pas botrorit t propozohet pr mimin “Nobel”. T ishte pr afrikano-jugort, ai dhe FIFA e kishin vendin n Gjykatn Penale Ndrkombtare.