Kushina shqiptare është një përzierje e influencave të kushinës turke, asaj ballkanike dhe europiane. Ajo është e njohur për vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft të mirë. Pothuajse çdo krahinë ofron specialitetet e saja të veçanta.

Gatimet

Gatimi i mishit të pjekur, sidomos qingjit dhe përgatija e byrekëve të ndryshëm është e përhapur në të gjithë vendin. Veçanërisht në krahinat e jugut dhe shqipërisë së mesme është i njohur përdorimi në shkallë të gjerë i perimeve dhe zarzavateve, vajit të ullirit, erëzave të ndryshme dhe limonit. Pjatat e peshkut janë të njohura veçanërisht në qytetin e Shkodrës (tava e krapit), Pogradecit (korani me arra dhe lloje të tjera), zona bregdetare e Jonit dhe Adriatikut etj. Në Shqipëri gatuhen ëmbëlsira të shumëllojshme, shumë prej të cilave janë të përbashkëta edhe për vendet e tjera ballkanike dhe Azisë së Vogël (ballkavaja, kadaifi, sheqerparet, ashurja etj). Ndër ëmbëlsirat më tradicionale është ballokumja, e cila gatuhet në qytetin e Elbasanit për festën e Ditës së Verës (14 Mars).

Pijet

Si rrezultat e klimës së përshtatshme mesdhetare Shqipëria është e njohur për kultivimin e rrushit dhe prodhimit e një varieteti verërash të kuqe dhe të bardha. Ndër më të përmendurat janë: Merlot, Kabërnet, Pinot Nero, Kallmet, Shesh i Zi, San Gioveze, Riesling, Shesh i Bardhë etj. Pija më tradicionale alkoolike është rakia e rrushit. Në disa zona të Shqipërisë prodhohet edhe rakia e kumbullës (Korçë, Dibër), ajo e manit (Boboshticë etj). Shqipëria është gjithashtu e njohur edhe për prodhimin e konjakut Skënderbej, i përmendur për shijen dhe aromën e tij. Konjaku shqiptar ka fituar gjithashtu edhe çmime ndërkombëtare. Ndër pijet jo-alkoolike është për tu përmendur boza (një pije freskuese me bazë misrin), e prodhuar në veri të vendit, sidomos në krahinën e Kukësit si dhe rehania, e cila vjen nga lëngu i rrushit dhe është pije tipike e Skraparit.

200 gatimet tradicionale në vend

Shkumë me çokollatë

Sheqerpare

Sallatë me domate e kastraveca

Sallatë jeshile

Sallatë ruse

Sallatë me kungull

Sallatë me panxhar

Sallatë me patate

Sallatë verore

Sallatë me spinaq

Sallatë me speca të pjekur

Sallatë me radhiqe

Sallatë me prodhime deti

Sallatë me lulelakër

Sallatë me lakër të bardhë

Sallatë me endivi

Sallatë frutash me salcë kosi dhe mjaltë

Salcë kosi me mjaltë

Reçel qershie

Qumësht me kafe

Qumësht i rrahur me çokollatë

Qofte të skarës

Përgatitje e trahanasë së gatshme

Pulë me lëng

Pulë e zier

Presh jahni

Peshk i zier

Perimet

Paçja

Paçe plënçi me vezë e limon

Paçe plënçi me salcë

Paçe plënçi

Paçe këmbësh

Paçe koke

Paçe

Patëllxhanë të skuqur

Patëllxhanë të mbushur (imam bajalldi)

Patëllxhani

Patate të ziera me gjalpë

Patate të skuqura me kore mielli

Pastiço me djathë

Pasta me kafe

Pasta akulli me karamel

Pasta akulli me krem e çokollatë

Pasta akulli me krem qumështi

Pasta në akull

Panxhar i kuq turshi

Pandispanjë

Pana

Paluze me fruta të ndryshme

Oshmare korçe

Omëletë me qepë të njoma ose të thata

Omëletë me domate

Omëletë me djathë

Omëletë e thjeshtë

Omleta

Ngastër me miell misri e kungull të njomë

Musaka patate me qepë

Mollë të pjekura

Mjalti

Mishi i zier me barishte

Mishi i skuqur

Midhje jahni

Meze të përziera me sallatë ruse

Meze të kombinuara (antipasta)

Meze me sallatë të stinës

Meze e kombinuar me sallatë jeshile

Mashurka të ziera

Mashurka

Manti Kosovë

Lëpjetë me qepë të skuqura

Lulelakër e skuqur me vezë

Lule kungulli të skuqura

Lule kungulli të mbushura me gjizë

Lista e ëmbëlsirave

Lista e supëve

Lista e sallatave

Lista e perimeve

Lista e nënprodukteve të qumështit

Lista e gjellëve

Lista e brumërave

Limonatë shtëpie

Lakër turshi e grirë

Lakër turshi

Lakër e bardhë e zier

Lakror me miell misri

Lakror me hithra

Kungulleshka të skuqura

Kungulleshka me salcë pesto dhe borzilok të freskët

Kukureci

Kroketa peshku

Kripa

Krepa (petë tigani) me akullore

Krem çokollate

Krem portokall

Krem pastiçerie

Krem me çaj

Krem me luleshtrydhe

Krem me kafe

Krem me gështenja

Krem limon

Krem karamel

Krem i përzier

Krem i ngrirë pjepri

Krem i djegur sipas mënyrës së vjetër

Krem i djegur

Krem anglez

Kotoleta viçi të njomë të skuqura në tigan

Kotoleta derri të njomë të skuqura në tigan

Kotoleta dashi të njomë të skuqura në tigan

Komposto molle

Komposto ftoi

Komposto dardhe

Kompekaj

Koktej meksikan me karkaleca

Koktej me vishnje

Koktej frutash

Kek me kos dhe vaj

Kek me fruta dhe arra

Kek

Kastraveca turshi

Kasatë me manaferra

Karota me gjalpë

Kafeja turke

Kafeja shqiptare

Kafe në termus

Kafe në filxhan

Kadaifi

Kabunia

Kabuni me rrush të thatë

Japrak me gjethe rrushi

Hamburger

Grupet e ushqimeve

Gjyvec me patate

Gjellë me shpendë

Gjellë me peshk

Gjellë me mish të grirë

Gjellë me mish

Gjellë me midhje

Gatimi i vezëve

Gatim me kakao

Fërges tirane

Fruta me shllak

Flija

Fli kosove

Fletë kanapeja

Fileta me mbushje spinaqi

Eskallop derri ose viçi në tigan

Domate të mbushura me sallatë ruse

Domate turshi

Dollma me lak

Djath i skuqur

Djathi

Byrek me spinaq

Byrek me domate dhe salmon

Burani

Buka

Bizelja

Bizele me gjalpë

Biskota me qumësht

Biftek me mish të grirë e qepë

Biftek i skarës

Bathët

Bathë të njoma jahni

Bamje jahni

Bamja

Ballokume

Bakllava

Argjinarja

Angjinare me vaj

Akullorja

Akullore me çokollatë

Akullore me portokalle

Akullore me mente

Akullore me luleshtrydhe

Akullore me lajthi

Akullore me kumbulla

Akullore me kos

Akullore me kivi

Akullore me karamel

Akullore me kafe e zabajon

Akullore me kafe

Akullore me fruta pylli

Akullore me banane

Akullore kremi me vanilje

Akullore krem

Akullore korona

Akullore me mandarina

Akullore me limon

Bakllava

Shkumë me çokollatë

Sheqerpare

Eskallop derri ose viçi në tigan

Lulelakër në furrë

Qengj i pjekur në hell

Frikadella me djath

Tavë peshku

Mish dashi në tavë korçe11 Korrik 2009