Presidenti dekreton tre anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

Presidenti i Republiks, Bamir Topi, prmes tri emrimeve t reja n Gjykatn Kushtetuese, emron ish-avokatin e PS-s Vangjel Kosta dhe rikthen pr votim gjyqtaren Altina Xhoxhaj, t ciln PD-ja e rrzoi dy vjet m par n Kuvend, pasi ishte nj nga 5 kandidaturat e Topit pr antare t Gjykats s Lart. Pavarsisht se Topi kishte deklaruar se nuk do t zgjidhte kandidatura politike, dje firmosi pr antar t rinj t Kushtetueses pikrisht ish-avokatin e grupit t 28 deputetve t PS-s dy vjet m par kur ata ankimuan n Kushtetuese shtjen e Zamir Prods t cilin mazhoranca e bllokoi n Kuvend pr faktin se ai nuk mund t ishte antar i Gjykats Kushtetuese pasi rezultonte i implikuar me ish-Sigurimin e Shtetit. Pr kt PD-ja publikoi fakte konkrete n vitin 2008. Gjithashtu Vangjel Kosta ishte avokat i ish-deputetit t PS-s Igli Toska n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve n vitin 2005, i cili pretendonte pr manipulim t votave, por q nuk i dha dot mandatin e deputetit klientit Toska. Dekreti i tret i kreut t shtetit, pr plotsimin e vendeve vakante n Kushtetuese sht ai i Bashkim Dedes. Emrimi Kosts, Xhoxhaj dhe dedja, erdhi pas prfundimit t mandateve t antarve t mparshm. Do t jet Parlamenti ai q do t vendos prmes vots pr kta gjyqtar, ku me sa duket, do t procedohet me shumic t thjesht, pr shkak t bojkotit t opozits. Kundrejt qndrimit t opozits, e cila vazhdon bojkotin, Kryeministri Sali Berisha bri t qart se votimi me shumic t thjesht sht m i miri. Vendet vakante n Gjykatn Kushtetuese, at t Lart dhe n KLD, kan shkaktuar ditt e fundit debat mes prfaqsuesve t organeve t drejtsis. Por antart e rinj t Kushtetueses kan nj karrier t gjat n fushn e drejtsis, si gjyqtar dhe avokat. Kshtu, Vangjel Kosta ka qen ish-antar n Gjykatn e Lart, pedagog n Shkolln e Magjistraturs dhe s fundi ka punuar si avokat. Ndrsa Bashkim Dedja ka qen gjyqtar n Gjykatn e Rrethit Gjyqsor Tiran pr tre vjet, aktualisht gjyqtar n Gjykatn e Apelit Durrs. Antarja e tret, Altina Xhoxhaj, n vitin 2008 ishte nj ndr 5 kandidaturat e Topit pr n Gjykatn e Lart, por q u rrzuan n Kuvend nga mazhoranca e djatht. Aktualisht, Xhoxhaj punon si gjyqtare pran Gjykats s Shkalls s Par Tiran.


Vendet kishin mbetur vakant pas mbarimit t mandatit t Fehmi Abdiut, Sokol Sadushit dhe Kujtim Putos. Tri dekretet e djeshme t Topit mbajn numrin 6558 dhe 6559, 6560. Emrimi i tre antarve t Gjykats Kushtetuese vjen disa jav pas konsultimeve q Presidenti Topi zhvilloi me nj grup ekspertsh ligjor n funksion t przgjedhjes s kandidatve m t mir pr antar t Gjykats Kushtetuese dhe Gjykats s Lart, nprmjet nj procesi sa m transparent, profesional e n respekt t nj tradite t mir. M datn 19 prill, dit kur kreu i shtetit nisi konsultimet me ekspertt ligjor, Presidenti u bri apel partive politike t prmirsonin klimn politike pr t mos penguar procesin e emrimeve t gjyqtarve. Gjykata Kushtetuese shpalli m 28 prill mbarimin e mandatit pr dy antart e saj, Fehmi Abdiut dhe Sokol Sadushit. Gjyqtart Abdiu dhe Sadushi, betimin para Presidentit t Republiks e kishin
n datn 27.04.1998. Pr rrjedhoj, bazuar n nenin 179/1 t Kushtetuts si dhe n nenin 8/3 t ligjit nr. 8577, dat 10.02.2000 “Pr organizimin dhe funksionimin e Gjykats Kushtetuese t Republiks s Shqipris”, data 27.04.2010 konsiderohet edhe si dat e mbarimit t mandatit t tyre si antar t Gjykats Kushtetuese. Ndrsa n datn 3 prill, mandati si gjyqtar i Kushtetueses i mbaroi edhe Kujtim Putos. Po n maj dhe n qershor tre gjyqtar t tjer do t duhet t largohen nga Gjykata Kushtetuese pasi u mbaron mandati 9-vjear. Ata jan Admir Thanza, Xhezair Zaganjori si dhe Petrit Plloci. Por, prve largimeve, Gjykata Kushtetuese n muajin qershor duhet t zgjedh edhe kreun e saj t ri, pasi Vladimir Kristos i mbaron mandati 3-vjear si kryetar. Presidenti gjat tryezs kshilluese zhvilluar n fillim t ktij muaji, sht shprehur: "N kt proces do t bj kujdes t mos zgjedh kandidatura t nj profili politik, pr t'i dhn jet parimit t ndarjes s pushtetit politik nga pushteti gjyqsor e natyrisht pavarsis s pushtetit gjyqsor", - u shpreh Presidenti n tryezn konsultative. Ndrsa shtoi: "Kto zgjedhje do bazohen n dy shtylla thelbsore: integriteti moral e integriteti profesional". Pr sa u prket emrimeve t reja n Kushtetuese, por edhe n Gjykatn e Lart, q ende nuk kan nisur, sht
thirrje e vazhdueshme q t mos ken profile politike. Pak muaj m par, tre antarve t Kushtetueses, Kujtim Putos, Fehmi Abdiut dhe Sokol Sadushit, u mbaroi mandati. Tashm, brenda muajit maj, kjo gjykat do t duhet t marr t njjtin vendim edhe pr tre gjyqtar t tjer, duke uar n gjasht numrin e antarve q u mbaron mandati.


Cilt jan tre gjyqtart e Topit


Vangjel Kosta, njri prej tre emrave t dekretuar nga Presidenti i Republiks si gjyqtar n Gjykatn Kushtetuese, sht avokat me profesion. Po ashtu sht i angazhuar edhe n msimdhnie pran Shkolls s Magjistraturs. Nga viti ‘93 deri n vitin 2000 ka qen antar i Gjykats s Lart. Pas prfundimit t mandatit n Gjykatn e Lart, Kosta ka punuar si avokat.


Antari tjetr sht Bashkim Dedja. Fillimisht gjyqtar n Gjykatn e Shkalls s Par Tiran dhe prej m shum se 10 vjetsh gjyqtar i Apelit n Durrs. N kt pozicion, m 19 janar t 2009-s ai u przgjodh nga shorti i par si antar i Kolegjit Zgjedhor. Por me t drejtn q u jepte ligji, partit e kontestuan bashk me dy emra t tjer dhe zoti Dedja nuk mundi t zgjidhej antar i Kolegjit Zgjedhor. N korrik t 2008-s, gjyqtari Bashkim Dedja ishte nj nga dy propozimet e Presidentit pr kreun e Inspektoratit t Lart t Deklarimit dhe Kontrollit t Pasurive. Prfundimisht, Kuvendi miratoi kandidaturn e Adriatik Llalls.
Emri i tret i dekretuar nga Presidenti pr n Gjykatn Kushtetuese sht Altina Xhoxhaj, gjyqtare n Gjykatn e Shkalls s Par Tiran. Duke qen 39 vjee, gjyqtarja Xhoxhaj mund t jet gjyqtarja m e re n mosh e Gjykats Kushtetuese. Por q prej vitit 2006, ajo sht gjithashtu edhe antare e Kshillit t Lart t Drejtsis. Si gjyqtare e shtjeve civile, zonja Xhoxhaj ka gjykuar n shkalln e par shtjen e prishjes s mbikalimit t Zogut t Zi. N vitin 2008, bashk me katr emra t tjer, ajo u dekretua nga Presidenti i Republiks si antare e Gjykats s Lart. Por pes dekretet e Presidentit u rrzuan nga mazhoranca, e cila argumentoi ather se Presidenti nuk ishte konsultuar m par me Kuvendin.