e Marte 20 Janar 20151130 am


p classwp-caption-textKuvendi gjate seances se djeshmeSSSAbrASSParlamenti ka miratuar dje shtyrjen e afatit me dy muaj per dy komisionet hetimore si dhe ka miratuar perberjen e anetareve te PD-se Me 121 vota pro dhe 2 kunder Kuvendi miratoi komisionin hetimor qe do te drejtohet nga Arben Ristani dhe qe do te hetoje kopjimin e te dhenave ne serverin elektronik te Tatim-TaksaveSSSAbrASSNe kete komision nga maxhoranca si zvkryetar do te jete Blendi Klosi Nga radhet e maxhorances socialistet Erjon Brace dhe Bashkim Fino kane abstenuar ndersa pjesa tjeter e grupit votoi pro Anetare te ketij komisioni nga radhet e opozites do te jene Jorida Tabaku Shefedin Shehu Florion Mima dhe Ylli Shehu i PR Komisioni hetimor qe do te drejtohet nga demokrati Genc Pollo per verifikimin e ligjshmerise se emerimeve ne administraten publike eshte miratuar me 120 vota pro Pollo do te kete rival socialistin Taulant Balla PD ka perzgjedhur si anetare Voltana Ademin Keltis Krujen dhe Alban ZenelinSSSAbrAbrSSMUNGESATSSSAbrASS Parlamenti ka miratuar dje ndryshimet ne komisionet e perhershme te Kuvendit duke reduktuar numrin e deputeteve pjesemarres ne to do deputet do te jete anetar vetem ne nje komision Ne listen e miratuar dje ne Kuvend bie ne sy fakti se deputetet e PDIU-se nuk jane perfshire ne listat e komisioneve dhe vendet e tyre jane lene bosh por si perfaqesues te opozites Ne Komisionin e Ligjeve mungon emri i Tahir Muhedinit Shpetim Idrizi mungon ne listen e Komisionit te Jashtem ndersa Dashamir Tahiri ne listen e Komisionit te Veprimtarive Prodhuese Po ashtu Aqif Rakipi nuk figuron si anetar i Komisionit te Sigurise brSSSAbrASSNDRYSHIMET brNe listen e deputeteve qe ndryshojne bie ne sy fakti se Edi Paloka do te jete anetar i Komisionit te Integrimit ndersa me pare ishte te Komisioni i Ligjeve Po ashtu ne kete komision jane shtuar deputetet socialiste Sadri Abazi Ilir Xhakolli Esmeralda Shkjau dhe Bujar Derveni i LSI-se e Kejdi Mehmeti Nderkohe qe anetaret qe kane qene me pare si Ben Blushi Arta Dade Valentina Leskaj kane kaluar si anetare zevendesues Ne Komisionin e Ligjeve bie ne sy kalimi i Mark Frrokut kryetar i PKD-se ne listen e zevendesuesve nderkohe qe eshte zhvendosur anetar me te drejta te plota ne Komisionin e eshtjeve Sociale Gramoz Ruci kryetari i Grupit te PS-se ka qendruar anetar vetem i Komisionit te Jashtem nderkohe qe me pare ka qene dhe anetar i Komisionit te Integrimit Ne sy bie mungesa e ish-kryeministrit Sali Berisha nderkohe qe Jozefina Topalli mbetet te Komisioni i JashtembrbrBerisha Parlamenti vendos kodin e heshtjestweet
br