Sistemi i ri zgjedhor solli mjaft risi në politikën shqiptare. Së pari çoi në reduktimin e partive politike, ku nga 12 që kishte në legjislaturën e shkuar, tanimë, pas zgjedhjeve të 28 qershorit, arritën të futen në Parlament vetëm 6 parti politike. Ky reduktim i partive politike, të cilat nuk arritën ta kalonin pragun për t‘u bërë pjesë e legjislaturës së re parlamentare, shoqërohet edhe me ndryshime të tjera në sallën e Kuvendit. Në katër vitet e ardhshme nuk do të kemi më në Kuvend 12 parti politike, të cilat arrinin të krijonin 10 grupe parlamentare. Në Parlamentin e ri që pritet të nisë punën në fillim të muajit shtator të këtij viti, gjërat do të jenë ndryshe. Do të ketë të njëjtin numër deputetësh në sallën e Kuvendit me 140 vende, por do të krijohen më pak grupe parlamentare. Deri më tani janë konfirmuar dy grupet kryesore parlamentare të Partisë Demokratike, e cila ka shumicën edhe këtë herë dhe të Partisë Socialiste, i cili është grupi i dytë parlamentar më i rëndësishëm. LSI-ja, forca e tretë politike, ka arritur të fitojë vetëm 4 mandate në zgjedhjet e 28 qershorit, kështu që e vetme nuk arrin të krijojë një grup të sajin parlamentar. Në bazë të rregullores së Kuvendit, nenit 15 të saj, kjo forcë politike mund të krijojë një grup të sajin parlamentar, duke marrë të paktën 3 deputetë "hua" nga Partia Demokratike, me të cilën pritet të bashkëqeverisë në katër vitet e ardhshme. LSI-ja duhet të marrë deputetë "borxh", sepse neni 15 i rregullores së Kuvendit, pika 2 e tij, thotë se "për krijimin e një grupi parlamentar kërkohet një minimum prej 7 deputetësh". Por nuk do të kenë këtë fat tre partitë e tjera parlamentare: PR-ja, PDI-ja dhe PBDNJ-ja. Këto parti politike vërtet kanë mundur të futen në Parlament duke marrë nga një deputet, por rregullorja nuk i lejon që të krijojnë grupet e tyre parlamentare. Kjo, pasi për të krijuar këto grupe duhet të marrin nga gjashtë deputetë "borxh". Ndërkohë që rregulloja nuk e thotë se mund të krijosh grup parlamentar kur ke vetëm një deputet si forcë politike. Në legjislacionin e kaluar, Neritan Ceka, i cili drejtonte PAD-në, e humbi grupin e tij parlamentar pas largimit prej partisë së tij të dy deputetëve, ndaj i vetëm ai nuk mund të krijonte më grup të ri. Pamundësia për të krijuar grupe parlamentare do t‘i japë shansin Kuvendit të ri të ulë edhe shpenzimet për këtë pjesë, të cilat kanë një zë më vete në buxhetin e Kuvendit. Do të ketë më pak zyra për grupet parlamentare, pasi tashmë Kuvendi pritet të ketë vetëm tre grupe dhe për rrjedhojë do të ketë edhe tre zyra për këto grupe. Një të tillë do ta ketë grupi parlamentar i PD-së, një tjetër ai i PS-së dhe një grupi i LSI-së. Deputetët e PR-së, PDI-së, PBDNJ-së do të kenë mundësinë të organizojnë punën e tyre vetëm në zyrat e komisioneve parlamentare, ku do të caktohen pas fillimit të detyrës si deputetë të Kuvendit të ri. Po kështu, do të ketë më pak shpenzime për pjesën administrative të Kuvendit, më pak sekretare nëpër kryesinë e Kuvendit, më pak shpenzime kancelarike, pasi numri i grupeve do të jetë më i paktë. Gjithashtu pritet të ketë më pak makina në dispozicion të grupeve dhe shpenzime të tjera, siç janë ato për karburant në emër të grupit, shpenzimet për telefonin në emër të grupit, si dhe detyrime të tjera të cilat futen në problemet dytësore. Por ato përbëjnë fonde që paguhen nga buxheti i shtetit përmes taksapaguesve.

Grupet parlamentare/Rregullorja e Kuvendit

Neni 15Formimi i grupeve parlamentare1. Deputetët mund të formojnë grupe parlamentare sipas përkatësisë partiake ose orientimit politik.2. Për krijimin e një grupi parlamentar kërkohet një minimum prej 7 deputetësh. Çdo deputet mund të jetë anëtar vetëm i një grupi parlamentar. Një deputet që largohet nga grupi parlamentar, mund t‘i bashkohet një grupi tjetër parlamentar vetëm pas gjashtë muajve nga data e largimit.3. Kur numri i deputetëve të një grupi parlamentar bie nën numrin e parashikuar nga pika 2 e këtij neni, grupi pushon së ekzistuari.4. Brenda 3 ditëve nga data e zgjedhjes së Kryetarit të Kuvendit, çdo deputet deklaron me shkrim se në cilin grup parlamentar bën pjesë. Vetëm deputetët që nuk bëjnë deklarimin e mësipërm, ose që nuk i përkasin asnjë grupi parlamentar, mund të formojnë grup të përzier.5. Çdo deputet ka të drejtë të largohet nga grupi parlamentar. Për këtë ai duhet t‘i paraqesë një deklaratë me shkrim kryesisë së grupit dhe të njoftojë me shkrim Byronë e Kuvendit.6. Deputetët që zgjidhen gjatë legjislaturës, brenda 3 ditëve nga kryerja e betimit, bëjnë deklarimin me shkrim se cilit grup parlamentar i përkasin.Grupet

Legjislatura e shkuar,loja "ngriva-shkriva"Parlamenti, i cili sapo mbylli mandatin e tij, do të mbahet mend si Parlamenti me më shumë parti politike dhe për rrjedhojë me më shumë grupe parlamentare. Legjislatura e fundit nisi me 12 parti politike në Kuvend dhe po ashtu me 12 grupe parlamentare, pjesa më e madhe e të cilave, megjithëse nuk kishte numrin e kërkuar prej 7 deputetësh, e krijoi grupin duke marrë deputetë "hua" nga PD-ja ose PS-ja. Pas mbylljes së vitit të parë të kësaj legjislature, ndryshimet politike u pasuan me ndryshime të grupeve parlamentare, emrave dhe përbërjeve. Pas largimit të Nard Ndokës nga PDR-ja, u krijua një grup i ri parlamentar në të cilin bënin pjesë një numër i konsideruar deputetësh, që u larguan për arsye të ndryshme politike nga PD-ja dhe PS-ja. U krijua një grup i ri parlamentar i qendrës, që pati në përbërjen e tij disa deputetë të larguar nga PS-ja dhe PDK-ja. Po kështu, falë "bujarisë" së madhe të PD-së dhe PS-së, mundën të përfitonin nga taksat e shqiptarëve disa parti politike të cilat, megjithëse nuk kishin numrin e duhur të deputetëve, mbajtën për 4 vjet grupet e tyre parlamentare. Kështu mundi të mbajë grupin e tij PAA-ja e Xhuvelit, PDR-ja, megjithëse kjo u shkri më vonë si parti politike, sërish privilegjet e grupit i ruajti dhe PBDNJ-ja. Ndërsa Neritan Ceka e Paskal Milo nuk mundën t‘i mbajnë deri në fund grupet e tyre.Grupi i ri parlamentar i Partisë Demokratike

1.Sali Berisha2.Aldo Bumçi3.Rajmonda Bulku4.Bujar Nishani5.Majlinda Bregu6.Gert Bogdani7.Gent Strazimiri8.Florion Mima9.Ilir Rusmajli10.Myqerem Tafaj11.Luan Skuqi12.Tritan Shehu13.Viktor Gumi14.Arben Imami15.Lajla Pernaska16.Ferdinand Xhaferri17.Albana Vokshi18.Gazmend Oketa19.Ylli Lama20.Osman Metalla21.Eduard Halimi22.Igli Cara23.Sokol Olldashi24.Ilir Bano25.Mesila Doda26.Enkelejd Alibeaj27.Vasillaq Ngresi28.Fatos Beja29.Astrit Patozi30.Ardian Kollozi31.Leonard Demi32.Kreshnik Çipi33.Lulzim Basha34.Ardian Turku35.Adriana Gjoni36.Rahim Çota37.Dashnor Sula38.Luciano Boçi39.Subi Hida40.Ridvan Bode41.Gjergji Papa42.Lediana Anjerolli43.Edmond Spaho44.Fatbardh Kadilli45.Ismail Hoxha46.Jozefina Topalli47.Astrit Bushati48.Arenca Trashani49.Gëzim Dibra50.Gjok Uldedaj51.Paulin Sterkaj52.Ndue Paluca53.Genc Pollo54.Mehmet Xheka55.Lefter Maliqi56.Genc Ruli57.Spiro Ksera58.Jemin Gjana59.Sherefedin Shehu60.Bedri Hoxha61.Selami Xhepa62.Flamur Noka63.Besnik Dusha64.Fatos Hoxha65.Edi Paloka66.Mark Marku67.Paulina Hoti68.Gjok VuksaniGrupi i ri parlamentar i Partisë Socialiste

1.Vasilika Hysi2.Besnik Baraj3.Kastriot Islami4.Saimir Tahiri5.Fatmir Xhafa6.Andis Harasani7.Ditmir Bushati8.Eglantina Gjermenji9.Namik Dokle10.Enkelejda Shkreli11.Eduard Shalsi12.Xhemal Qefalia13.Dashamir Peza14.Ilir Gjoni15.Artan Gaci16.Blendi Klosi17.Rudina Seseri18.Hazir Gashi19.Gazmend Bizhga20.Klodiana Spahiu21.Gramos Ruçi22.Ermelinda Meksi23.Albert Çaçi24.Fatos Tushe25.Armando Subashi26.Bashkim Fino27.Ervin Koçi28.Arben Çuko29.Pirro Lutaj30.Arben Isaraj31.Luiza Xhuvani32.Arben Malaj33.Shpëtim Idrizi34.Eltar Deda35.Fatmir Toçi36.Valentina Leskaj37.Ilir Bejtja38.Shegushe Ligori39.Taulant Balla40.Ditmir Bushati41.Agim Leka42.Skënder Hasa43.Ben Blushi44.Pandeli Majko45.Mimi Kodheli46.Alfred Dalipi47.Arben Ahmetaj48.Olta Xhaçka49.Ilir Beqaj50.Tom Doshi51.Ndue Kola52.Astrit Beci53.Erjon Braçe54.Fidel Ylli55.Ermonela Velaj56.Marko Bello57.Arta Dade58.Vangjel Tavo59.Ethem Ruka60.Sadri Abazi61.Qemal Minxhozi62.Asllan Dogjani63.Gjok Jaku64.Gjovalin Kadeli65.Armando Prenga

Deputetët e LSI-së1.Ilir Meta2.Dritan Prifti3.Lefter Koka4.Nasip Naçe

Deputet i PBDNJ-së1.Vangjel Dule

Deputet i PR-së1.Fatmir Mediu

Deputet i PDI-së1.Dashamir Tahiri