N prfundim t nj seance prej 9 orsh shumica ka miratuar me 77 vota pro, 37 kundr dhe 3 abstenime krkesn pr shkarkimin e Prokurorit t Prgjithshem, Theodhori Sollaku. Gjat votimit nuk ka marr pjes Ministri i Jashtm, Lulzim Basha, i cili msohet t jet jasht Shqiperise. Opozita i qndroi prgjat gjith debatit, ides s saj se komisioni sht antikushtetues dhe se godet rnd demokracin n vend dhe lirin e institucioneve, ndrsa shumica mbronte iden se me largimin e Sollakut krimi nuk do t kishte m mbrojts. N votim ran ne sy vota kundr e Spartak Ngjels, Spiro Pecit, abstenimi i Vangjel Dules dhe Leonard Solis ndrsa nj pjes e mir e deputetve t PSD-s, LSI-s dhe PAD-s nuk morn pjes n votim.