Kandidati për Gjykatën e Lartë, 65 vota kundër, 4 pro e 3 abstenim

Kuvendi rron kandidaturn e Vexhi Mumatajt pr antar t Gjykats s Lart. Kandidati i propozuar nga Presidenti i Republiks sht rrzuar me 65 votat e demokratve, ndrkoh q Lvizja Socialiste pr Integrim ka votuar pro dhe kan abstenuar 3 deputet, pjes e koalicionit qeveriss. Kuvendi, duke u bazuar n propozimin e Komisionit t Ligjeve, ka rrzuar Mumatajn me argumentin se ka qen pjes e proceseve politike para viteve ‘90, por gjithashtu se i mungon integriteti moral e profesional. Me rrzimin e Mumatajt vetm nj nga kandidaturat e propozuara nga Bamir Topi, ajo e Medi Bicit, ka mundur t marr plqimin.


Vendimi


Mumataj nuk ka mundur t marr plqimin e Kuvendit t Shqipris pr t’u
antar i Gjykats s Lart. 65 deputet t Partis Demokratike kan votuar kundr tij, ndrkoh q ashtu si ishte paralajmruar edhe nga ligjvnsi i LSI-s n Komisionin e Ligjeve, 3 deputett e ksaj partie, Nasip Nao, Lefter Koka dhe Dritan Prifti, kan votuar pro. Ndrkoh pro sht shprehur edhe deputeti i Partis pr Drejtsi dhe Unitet, Shptim Idrizi. Deputeti tjetr i ksaj partie, Dashamir Tahiri, ka preferuar t abstenoj. Me vot abstenuese sht shprehur edhe deputeti i Partis Demokratike, Paulin Strkaj, ashtu si veproi pr Sokol omon. Ndrsa vota surpriz ishte ajo e kreut t Partis Republikane, njkohsisht ministr i Mjedisit, Fatmir Mediu, i cili ndryshe nga aleatt e tij demokrat, ka preferuar t abstenoj pr Mumatajn. Kuvendi n kt mnyr on n 3 kandidatt e rrzuar, pasi ishin propozuar nga Topi. Fillimisht, Vangjel Kostn pr Gjykatn Kushtetuese dhe tashm Sokol omon dhe Vexhi Mumatajn pr Gjykatn e Lart. Vota kundr e demokratve sht diskutuar dhe shpjeguar gjat n Komisionin e Ligjeve. Ligjvnsit e selis blu i jan prmbajtur parimit t vendosur tashm prej tyre se asnj person q ka qen pjes e proceseve politike para viteve ’90, nuk mund t jet pjes e sistemit t drejtsis sot, pr m tepr n sferat e tij m t larta. Pr m tepr, sipas tyre, Mumataj nuk ka as integritetin moral dhe profesional pr kt detyr, pr faktin e thjesht se nuk u tregua i sinqert pr t treguar veprimtarin e tij profesionale para viteve ‘90. Por gjithashtu, dyshimet e ngritura mbi pasurin e vn prej tij si dhe fakti q gjith kohs ai kishte punuar si hetues dhe n prokurori, por asnjher si gjykats, ishin argumente t forta kundr. Partia Socialiste edhe kt her ka bojkotuar votimin e t przgjedhurit t Topit, edhe pse prania e saj do t ishte nj fitore thuajse e sigurt pr Mumatajn.


Votimi


65 vota kundr


4 vota pro: Nasip Nao, Lefter Koka, Dritan Prifti, Shptim Idrizi


3 vota abstenim: Fatmir Mediu, Paulin Strkaj, Dashamir Tahiri