Grupi Parlamentar i LDK-s, n mbledhjen e sotme t Kryesis s Kuvendit, ka prsritur krkesn e deputetit Sabri Hamiti t
n seancn e 23 nntorit, pr procedimin e Ligjit pr Prishtinn.Madje ky grup parlamentar ka paralajmruar se do ta kushtzoj votimin e buxhetit pr vitin e ardhshm me miratimin e ktij ligji, raporton RTV21.Kryeparlamentari Krasniqi tha se ky ligj do t procedohet n Kuvend n afat sa m t shpejt. "Ajo sht krkes pr t ardh ligji. Ne kemi marr vendim, kemi krkuar, q n afatin sa m t shpejt t mundshm, qeveria ta procesoj n parlament, dhe parlamenti pastaj me procedurat e tij ta kryej obligimin e vet ligjor q ka".Krasniqi tha se n seancn plenare t s premtes do t shqyrtohen disa projektligje, ndrsa, sipas tij, javn e ardhshme do t miratohet Ligji pr buxhetin e vitit 2010, pasi q t shihet se si po rrjedhin punt n Komisionin pr buxhet dhe financa.Kryesia e Kuvendit ka shqyrtuar edhe rekomandimin e Komisionit pr Legjislacion dhe Gjyqsi dhe Komisionit pr Administrat publike, pushtet lokal dhe media, lidhur me vendimin e Gjykats Kushtetuese t Republiks s Kosovs pr masn e prkohshme pr parapagimin e RTK-s. Kreu i legjislativit t vendit tha se Komisioni pr buxhet dhe financa ka krkuar tri shpjegime nga RTK-ja."Nj sht, cili sht borxhi i KEK-ut pr taksn 3.5 euro, do t thot duhet ta dim se cila sht gjendja dhe a ka borxh, shtje tjetr sht cila sht gjendja financiare e RTK-s dhe cila sht krkesa e RTK-s pr shpenzimet e domosdoshme pr nj periudh gjashtmujore. Presim kto prgjigje q pastaj t marrim vendimin n seancn e ardhshme. Nse kjo prgjigje vjen para seancs s t premtes, ne do ta procedojm n seancn e Kuvendit", ka thn Krasniqi.Ndrsa, dy krkesa t Grupit Parlamentar t Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, ajo pr debatin pr lirin e medias n Kosovs dhe krkesa pr debat lidhur me humbjen e jets s qytetarve t Kosovs n lumin Tisa, nuk jan mbshtetur q t futn n rend dite n seancn e fundvitit.Shefi i Grupit Parlamentar t AAK-s, Ardian Gjini, shprehu shqetsim, sidomos pr mosprfilljen e krkess pr debat pr tragjedin n lumin Tisa."Ky sht zhgnjim. Zhgnjim sht fakti q Qeveria e Kosovs nuk e ka par t arsyeshme q t'i prgjigjet Kuvendit dhe ta sjell Kuvendin n pozit q t'i krkoj edhe njher pas dy muajsh. Po na ln nj shije sikur kto ministri jan ministri t nj shteti tjetr, t cilave ne duhet t'iu lutemi, e jo t Kosovs", ka thn Gjini.N seancn e radhs, Kuvendi do t shqyrtoj disa projektligje dhe shtje t ndryshme, tri prej t cilave jan bartur nga seanca e fundit, e cila u ndrpre pr shkak t mungess s kuorumit, ngase m shum se 50 pr qind e deputetve t Kuvendit mungonin n seanc.Kryeparlamentari Krasniqi tha se rregullorja e re e puns s Kuvendit do t sanksionoj mnyrn e pagess s shtess s deputetve, e cila do t kushtzohet me pranin e tyre n seanca.