LSI-ja ka treguar dhmbt. Nnkryetari i saj, Dritan Prifti bri t ditur se forca q ai prfaqson do t ndahet nga koalicioni i majt, nse PS-ja dhe PD-ja nuk prfshijn n diskutimet pr reformn zgjedhore edhe partit e vogla.Shqiptart nuk duhet t paguajn harain e ksaj politike q po ndjekin krert e dy partive, PS e PD, prkatsisht Rama e Berisha, u shpreh Prifti n nj prononcim pr median. Nse PS-ja ka zgjedhur n mnyr t njanshme q tryeza e opozits t mos funksionoj m, ather ne si LSI do t nisim fushatn vetm, u shpreh Prifti, duke paralajmruar se n zgjedhjet e ardhshme parlamentare mund t mos ket nj marrveshje me PS-n. Sipas tij,Nga ana tjetr, edhe kryetari Ilir Meta u shpreh nj dit m par se nuk mund t lejojm m q n Shqipri t mos ket zgjedhje t rregullta dhe demokratike, si ka ndodhur prej 18 vjetsh. Ai ftoi t dy partit e tjera, PS dhe PD q t jen t kujdesshm n Reformn Zgjedhore, se LSI do t lejoj asnj sistem monstr dhe t prudnuar, q guxon t luaj dhe t deformoj votn dhe vullnetin e shqiptarve.