/ /NgaAGIM NEZA


Pas Gjahut... te ish-kryeprokurores se Gjyka-tes se Hages Karla del Ponte...


...zhurmnajen duke shpifur per shqiptaret se ne Burrel fshatin Gurre serbet vriteshin per tu bere transplant organesh e ka vazhduar anetari i Asamblese Parlamentare te Keshillit te Europes Dik Marti. Dik eshte ne te njejten linje dhe bazohet teresisht ne trillimet e ish-kryeprokurores se Hages dhe ish-shefes se tij ne Zvicer kurpunonte si prokuror. Dik Marti fabulen e tij e ka bazuar plotesisht nga faqet e librit te Karla del Pontes Gjahu. Une dhe kriminelet e luftes ku znj. Del Ponte ka trilluar se ne Burrel ishin vrare rreth 300 serbe per tu bere transplant organesh. Dik Marti duke qene se ka pare se akuzat e Karla del Pontes jane hedhur poshte me fakte ndryshe nga mikja dhe ish-kolegia e tij thote se Godina e njohur si shtepia e verdhe Gurre-Burrel eshte perdorur si burg ku mbaheshin te burgosuritKarla del Ponte ne librin e saj thoshte se ne kete shtepi beheshin transplante organesh ndersa operacionet e heqjes se organeve - sipas Dik Martit - kryheshin ne nje shtepi tjeter ne Fushe-Kruje
Nese Karla del Ponte u shfaq me librin e saj si nje gjahtare ndaj dinjitetit te shqiptareve pa i mohuar rolin dhe perkushtimin ne luften kunder krimineleve kur ajo drejtonte Gjykaten e Hages Dik Marti po shfaqet si zagari i gjahtares qe po perpiqet te gjeje gjah te ri. Pse do te deshtoje edhe gjahtari i ri Dik Marti ne misionin e tij per zbuluar se ne Shqiperi jane bere transplante organeshKarla del Pontes dhe prokuroreve te saj iu krijuan te gjitha hapesirat per te vertetuar dyshimet per transplant organesh ne fshatin Gurre-Burrel kur znj. del Ponte drejtonte Gjykaten e Hages. Ne pranveren e vitit 2004 nje grup prej 12-14 ekspertesh te Gjykates se Hages me kombesi te ndryshme kane bere verifikimet per ekzistencen e nje burgu ku gjoja ishin mbajtur te burgosur ushtare serbe kjo qe kerkon tani ne raport Dik Marti. Prokuroret e Hages pas investigimit konkluduan se nuk ka asgje te vertete.
Grupi i prokuroreve te Hages ka kontrolluar te gjitha dhomat e shtepise se Abdulla Katucit ku kane gjetur rreth shtepise shishe peniciline cope bezeje tavoline para 1990-s disa njolla te vogla gjaku te cilat jane bere objekt verifikimi i prokuroreve. Rezultati Prokuroret kane konkluduar pas verifikimeve te bera se duke qene se ne fshatin Gurre nuk kishte qender shendetesore ne rastet e semundjeve familjaret ishin te detyruar te blinin penicilinat apo ilace te tjera ne qytet dhe infermierja e fshatit ndihmonte familjen Katuci ne rastet e semundjeve. Ndersa per pikat e gjakut eshte vertetuar nga prokuroret se kane qene si rezultat i nje lindjeje te bere ne ambientet e shtepise ku ka lindur nipi i familjes viti 2000 edhe kjo per faktin se ne kete fshat nuk ka ndonje qender shendetesore dhe distanca nga fshati per te vajtur ne spitalin e qytetit eshte te pakten dy ore larg.
Prokuroret gjithashtu kane vajtur edhe tek varrezat e fshatit ku kane kerkuar nga banoret e fshatit te identifikonin varret e familjareve te tyre. Edhe per kete fakt jane bindur se kishin te benin vetem me varre te familjareve te fshatit Gurre. Konkluzioni i prokuroreve ka qene se informacioni per burg dhe per transplant organesh eshte i pavertete. donjeri e kupton se nese do kishte ndonje gje te vertete nga keto akuza Karla del Ponte kishte gjithe hapesirat dhe mundesite per ti vertetuar ato jo vetem per faktin se ajo ishte kryeprokurorja e Gjykates se Hages por kishte edhe hapesiren kohore qe do te thote se ajo ishte ne krye te kesaj gjykate edhe 3-4 vjet te tjera pasi kishte derguar prokuroret e saj per te investiguar ne fshatin Gurre te Matit. Pse ky zgjim i vonuar i Karla del Pontes per tu pasqyruar fillimisht ne faqet e librit te saj dhe per te mos u hetuar me tej kur ajo ishte numri 1 i Hages
Gjahtari i ri Dik Marti pavaresisht se ne raportin e tij fshatin Gurre e ka zhvendosur ne Fushe-Kruje e di shume mire se eshte e pamundur per te bere transplant organesh ne ambiente te tilla si ne Fushe-Kruje ku spitalet ne ate kohe ne Shqiperi nuk kishin carcafe e shiringa si qenka e mundur te beje transplant organesh
Gjahtari i ri me sa duket ka nje mision dimensionin antishqiptar duke akuzuar ish-drejtuesit e UK-se Kosoven Shqiperine dhe shqiptaret ne teresi. Me kete raport Dik Marti i ka ardhur ne ndihme diplomacise serbe. Kjo duket qarte nga reagimi i menjehershem i lidereve serbe te cilet kane qene te informuar me pare per kete informacion per te mos thene se raporti mund te jete gatuar ne laboratoret e tyre per faktin se brenda disa oresh kane reaguar ne mbeshtetje ketij raporti. Presidenti i Serbise Boris Tadic tha Duhet te hetohen menjehere pretendimet e raportuesit te KE Dik Marti mbi trafikimin e organeve te cilat nderlidhen me Thacin. Ndersa ministri i Jashtem serb Vuk Jeremic deklaroi se Ky raport tregon se si eshte Kosova sot dhe kush jane lideret e saj. Ne te gjithe duhet te behemi bashke qe te kerkojme zgjidhjen per ceshtjen e Kosoves.
Sic vihet re keto akuza te bera nga nje anetar i asamblese se KE-se kane gjetur mbeshtetjen e menjehershme te lidereve serbe. Nepermjet gazetes Panorama ne nje shkrim timin ne date 2.05.2008 ne lidhje me akuzat e Karla del Pontes te bera ne librin e saj se serbet vriteshin per tu bere transplant organesh ne Burrel kam shkruar se autoritetet shqiptare duhet te reagojne me fuqishem kjo per faktin se ky trillim mund te behet objekt diskutimesh jo vetem ne Keshillin e Europes por edhe ne Bashkimin Europian. Ndersa pas akuzave te Dik Martit lajmi i mire eshte se reagimet kane qene te menjehershme nga kryetarja e Parlamentit Shqiptar Jozefina Topalli kryeministri Berisha kryetari i Grupit Parlamentar te PS-se Gramoz Ruci kryetari i PDU-se Shpetim Idrizi kryetari i PS-se Edi Rama dhe Presidenti i Republikes Bamir Topi te cilet pas nje kohe te gjate akullnajash ne qendrimet e tyre politike kane shprehur te njejtin qendrim dhe indinjate te thelle per raportin e Dik Martit. Reagimet e politikes shqiptare kane qene me te drejte shume te ashpra dhe realiste ne vecanti ne Tirane.
U ndala ne prononcimet e politikaneve shqiptare per faktin se ky eshte nje moment shume i rendesishem per kombin shqiptar. Nese do tu lihet hapesire akuzave te tilla te pabaza atehere Kosova do te kete pengesa per njohje te reja te shtetit te ri te Kosoves do te kete pengesa per integrimin ne strukturat euro-atlantike do te kete pengesa per levizjen e lire te kosovareve do te inkurajoje palen serbe te kerkoje ndarjen e Kosoves ndersa per Shqiperine do te krijohen pengesa me te medha per anetaresimin ne BE. Pra cdonjeri e kupton se trillimet e Karla del Pontes dhe pasuesit te saj Dik Marti jane antishqiptare dhe perpiqen te nxijne Shqiperine kombin shqiptar identitetin e tij si dhe shtetin e ri shumetnik dhe demokratik te Kosoves. Gjithashtu akuzat donkishoteske per transplant organesh te Dikut te Karla del Pontes demtojne e kercenojne seriozisht jo vetem imazhin dhe vlerat e kombit shqiptar por edhe paqen dhe stabilitetin afatgjate te rajonit tone. Deklarata e Dik Martit eshte zgjedhur me mjeshteri ne nje moment delikat per Kosoven pra ai Diku jo dick ne kuptimin e zhargonit amerikan qe ne shqip do te thote ka.. ka bere publik raportin e tij menjehere pas zgjedhjeve ne Kosove kjo sipas mendimit tim eshte bere me te vetmin synim per te krijuar destabilitet ne Kosove dhe per te penguar integrimin e Kosoves ne strukturat euro-atlantike. Ish-prokurori Dik nje hetues i vjeter ne profesion na paska nje inat te perbashket me Karla del Ponten kunder shqiptareve. Nje vit me pare Diku ka kerkuar ngrirjen e kredencialeve te delegacionit parlamentar shqiptar ne asamblene e Parlamentit te Keshillit te Europes Ndersa Karla del Ponte nepermjet librit te saj u perpoq te hidhte balte mbi Shqiperine kur Shqiperia ishte ne prag te anetaresimit ne NATO kur po beheshin perpjekje per levizjen e lire te shqiptareve dhe sapo Kosova ishte shpallur shtet i pavarur
E habitshme eshte se ne raportin e tij prej 42 faqesh Dik Marti merret vetem me shqiptaret dhe harron te shkruaje qofte vetem nje fraze per gjenocidin serb per ata shqiptare qe u zhduken nga makineria serbe pa lene gjurme e qe prej vitesh familjaret e tyre duan te dine se ku u degdisen ata pasi u mbajten ne burgjet serbe Do te ishte mire nese koleget e Dik Martit ne Keshillin e Europes do ta pyesnin ate pse ai merret vetem me shqiptaret dhe nuk ben as me te voglen perpjekje per te hulumtuar sadopak gjenocidin serb ndaj shqiptareve Po i vij sadopak ne ndihme atij duke i sugjeruar te shkoje ne Krushe te Vogel ku u vrane dhe u dogjen 120 burra midis tyre dhe femije te ketij fshati e te kontaktoje me kater te mbijetuarit qe kane pare kete masaker dhe jane deshmitare te atyre qe kryen kete krim makaber. Pavaresisht se cfare shkruan dhe kujt i sherben Dik Marti mendoj se KE-ja duhet te ruaje dinjitetin e ketij institucioni nderkombetar serioz. Ndersa gjahtari i ri Dik i Karla del Pontes duhet te kuptoje se megjithe perpjekjet e tij per te tensionuar situaten ne Ballkan e ne vecanti ate ne Kosove kjo do te jete e pamundur per faktin se tani ka filluar nje epoke e re per shqiptaret per Kosoven dhe per Ballkanin ne teresi.