Pengesat fizike t tilla si larja e duarve dhe mbajtja e maskave dhe dorezave mund t jen m t efektshme se prdorimi i ilaeve pr parandalimin e prhapjes s viruseve t tilla si gripi dhe SARS-i, sipas nj studimi.Studimi i botuar n "British Medical Journal", (Revista Mjeksore Britanike) vjen n momentin kur Britania njoftoi se e kishte dyfishuar rezervn e saj me ilae antivirale n prgatitjet ndaj nj pandemie t ardhshme t gripit.Duke u bazuar n 51 studime, krkuesit zbuluan se u duhet dhn prioritet m i madh masave t thjeshta me kosto t ult n planet pr parandalimin e pandemive kombtare."Prova n rritje tregojn se prdorimi i vaksinave dhe ilaeve antivirale do t jen t pamjaftueshme pr ndalimin e prhapjes s gripit", shkruajn ata n raportin e tyre.Pesdhjet e nj studimet krahasonin ndrhyrjet pr t parandaluar transmetimin e viruseve respiratore nga kafsha tek njeriu dhe njeriu tek njeriu, t tilla si izolimi, karantina, distancimet sociale, pengesat, mbrojtja dhe higjena personale. Ato prjashtonin vaksinat dhe ilaet antivirale.