Laura Bush dhe bashkëshorti i saj, ish-presidenti amerikan Xhorxh Bush

Ish-zonja e par e Ameriks Laura Bush, n librin e saj me kujtime, teksa tregon pr fmijrin, ndalet tek nj aksident q i mori jetn miku t saj m t mir, Majkut. Ja çfarë shkruan ajo: 6 Nntori ishte e mrkur, por at nat ne kishim dal, sepse t enjten e kishim dit pushimi.


Majku po shkonte n qytet pr t takuar Pegin, shtpia e s cils ndodhej prapa parkut Coden, te bataku i dikurshm i bizonëve ku ne kacavareshim nga dritarja e dilnim fshehurazi me pizhame. M prpara, Majku ishte shoqruar pr nj koh t gjat me Riganin. Ai ishte djal i pashm, me nj buzqeshje t kndshme dhe nj nga atlett m t mir n Robert E. Lee. Nuk ishte i dashuri im, pavarsisht nga pretendimet e disave pr nj dekad n shtyp.


Por ishte shoku m i ngusht q kam pasur pr disa vite. Imazhet e Majkut i kam n filmimet e shtpis, filmime q i bnte Çarli Uajt, fqinji yn n Estes Avenue, sepse Çarli zotronte nj kamer t vogl kinematografike.


Uajtt kishin shum miqsi me prindrit e Majkut dhe kjo ishte arsyeja q nna dhe babai i njihnin ata shum m prpara se ne t shkonim n shkoll t mesme. Mund ta shoh edhe sot Majkun me nj dhmb mangut, t paktn n nj nga ato bobinat e vjetra me xhirimet e Krishtlindjeve ku me kalimin e viteve imazhet kan marr nj nuanc t leht blu ose kafe.


Gjat gjith shkolls s mesme, un dhe Majku kemi shkuar shum; flisnim me or t tra n telefon dhe gati e gjith shoqria e tij ishte edhe imja. Prandaj nuk mund ta besoja q tek ai kryqzim pothuajse vazhdimisht i zbrazt t ndeshesha me t. Ai ngiste nj Corvair Monza, nj vetur e vogl ekonomike, e prodhuar pr t konkurruar me volksvagenin Beetle.


Ishte vetur sportive, me form aerodinamike, pikrisht ai model q e bri t njohur Ralf Nejderi në librin e tij Unsafe at Any Speed. Nejderi pretendonte se ajo ishte e paqndrueshme dhe mund t prmbysej leht. Disa vite m von, National Highway Traffic Safety Administration arriti deri atje sa filloi edhe nj hetim pr manovrimin e ktij mjeti, por un nuk arrita n kt prfundim t frikshm. Un ngisja veturn e babait, nj Chevy Impala, q ishte m e madhe dhe m e rnd. Por asnjra nga kto nuk do ta bnte m t leht natn e 6 Nntorit. As pr mua dhe kurrn e kurrs pr Dagllast.


At nat, tek ajo kthes q njihej si vend mjaft i rrezikshm, u shkatrruan shum jet njerzish. Po at vit, aty ku takohej brryli me rrugn Big Spring, kishin humbur jetn edhe dy t tjer. Pas vdekjes s Majkut, bashkia vendosi nj tabel m t madhe, si edhe shenja t tjera paralajmruese, por pr ne ishte tepr von.


Nj kryqzim i rrezikshm, nj vetur aspak e sigurt dhe un. Un nuk shoh mir. Asnjher skam par mir. Ndoshta edhe kjo luajti rol. Ose mund t ishte thjesht nga errsira, nga ajo q ne po flisnim ose ngaq si drejtuese mjeti unë nuk kisha prvoj dhe hyra para kohe n kthes.


At q ndodhi nuk mu desh tia tregoja askujt. Gjithkush n Midland e dinte. Rigani kishte qen me Pegin n provat e nj shfaqjeje n shkoll dhe m pas kishin vajtur n shtpi pr t pritur t dashurit e tyre. Rigani priste Xhonin, kurse Pegi Majkun. Rigani e mori vesh nga i ati n telefon dhe u vërsul menjher n spital me Xhonin.


Por kur mbrritn, un kisha dal, kshtu q erdhn t m shihnin n shtpi. Kur ndaluan veturn buz trotuarit ton, ata e dinin q Majku kishte vdekur. Nna i takoi jasht e iu tha se un nuk dija gj pr Majkun. Ata u uln, ndrsa un rrija shtrir, dhe sthan asgj pr t vrtetn e tmerrshme q qndronte pezull n ajr. Kur u larguan, e mora vesh nga nna dhe babai.


Menjher pas ksaj mbrritn miqt e tyre. Jam e sigurt se edhe n shtpin e Dagllasve nuk pushonin njerzit. Beti Hakni*, gruaja e Xhonit, erdhi dhe gjat gjith kohs lante ent, sepse ata q vinin ishin t shumt dhe çdonjri sillte diçka pr t ngrn ose qndronte pr t ngrn diçka. Nuk munguan as ata t kishs.


Meri Uajti rrinte pothuaj çdo dit te shtpia jon. Erdhn t gjith miqt e ngusht t nns dhe babait. T nesrmen n mngjes, nna, babai, Çarli dhe Meri shkuan pr vizit te Dagllast. Unë asnjher se msova se çfar iu than dhe ata asnjher nuk m treguan. Di vetm q shkuan.


Shoqet e mia e kishin zemrn t thyer, megjithat Rigani, Xheni, Kendi, nj grup shoksh t Majkut dhe djali me t cilin shoqrohesha n shkoll t mesme, tani n vit t par n kolegj, erdhn dhe ndenjn me mua. Kjo sht ajo q t bn t habitesh me Midlandin. Mund t kishte kaq shum njerz q mbetn t tronditur e q do t uronin t mos kishte ndodhur kurr nj gj e tmerrshme si ajo, dhe kshtu ishte vrtet, e megjithat ata zbuluan diçka n zemrn e tyre dhe u kujdesn pr mua.


Nuk shkova n funeral. Ceremonia e varrimit u b t shtunn, m 9 Nntor, n Kishn Metodiste t Shn Markut. Doja t shkoja, madje iu thash edhe prindrve, por ata sdonin. Sigurisht, prpiqeshin t m mbronin duke menduar se do ta kisha shum t rnd po t shkoja, dhe jo vetm un, po edhe Dagllast.


T nesrmen n mngjes askush strokiti n der pr t m zgjuar. Kur hapa syt, shrbesa kishte filluar dhe ishte tepr von. Kshtu q nuk shkova dhe nuk i pash m kurr Dagllast. Ashtu si t gjith ata q m rrethonin, mendova se ata nuk kishin dshir t m shihnin, se skisha çfar tiu thosha dhe nuk donin t dgjonin.


Pas pak kohsh, askush nuk fliste pr aksidentin. Nna dhe babai nuk e zun kurr n goj. As shoqet e mia, prveç Riganit. Mbaj mend q kur historia e prplasjes doli n shtyp gjat fushats presidenciale t vitit 2000, dy kushrinjve t Xhorxhit, me t cilt ishim shum afr, iu ra si bomb, sepse sua kisha treguar. Skisha arritur tua tregoja as vajzave t mia. Ato e msuan nga nj punonjs i Departamentit t Siguris Publike t Teksasit q ishte ngarkuar pr t na ruajtur kur Xhorxhi ishte guvernator. Ai kujtonte se ato e dinin


13 janar 2019 (gazeta-Shqip.com)