Pas nj 6–mujori jo t mir n raportet e vlers me monedhen europiane, leku ka fituar terren ndaj euros pr her t par n muajin korrik. Paraditen e dits s premte 1 euro sht kmbyer me 134.9 lek nga 136.7 lek q ka qen n t njjtn periudh t nj muaji m par duke shnuar ulje 1.8 pik.

Ekspertt e komentojn zhvlersimin e Euros pr disa arsye. Kryesoret jan rritja e remitancave si pasoj e kthimit t emigrantve, futja e nj sasie m t madhe t euros nga turistet me nisjen e sezonit dhe rritja e eksporteve.

Omer Stringa, Dekan i Fakultetit Ekonomik, Tiran

"Arsyet kryesore jane kthimi i emigrantve dhe ardhja e turistve, t cilt hedhin n treg nj sasi t konsiderueshme monedhe t huaj. Po ashtu nj tjetr arsye sht edhe rritja e eksporteve.

Nj tjetr arsye q euro ka humbur terren n tregun valutor vendas sht edhe zhvlersimi i tij ndaj dollarit amerikan n tregun ndrkombtar. Gjat sezonit veror sht ndjer pothuajse do vit nj forcim i konsiderueshm i lekut ndaj monedhave t huaja, periudh kjo q zgjat deri n shtator e q prkon edhe me largimin e turistve dhe emigrantve nga vendi.

Por pavarsisht luhatjeve t ktij 6–mujori n tregun valutor, leku ka mundur t ruaj stabilitet apo edhe t fitoj pik ndaj Euros, pr shkak t ndrhyjeve t Banks s Shqipris.Vlera e Euros

23.06.2010 136.79

23.07.2010 134.90