Strategjia Kombtare pr zhvillimin e Turizmit, e hartuar fillimisht n vitin 1993 dhe e ripunuar n 2005-n do t shqyrtohet srish nga Ministria e Turizmit, pr ta prditsuar me akte t reja synimin e qeveris pr ta kthyer Shqiprin n nj destinacion t rndsishm turistik t Mesdheut. Kjo nism sht
e ditur nga zvends ministri i Turizmit Nikoll Lesi, i cili krkoi mbshtetjen me ide t reja t specialistve t ksaj fushe brenda Partis Socialistve. Zvends ministri Lesi paraprakisht ka nisur nj krkes zyrtare n Partin Socialiste me synimin pr t bashkpunuar me ekspertt e majt n tryezat e puns mbi strategjin e turizmit.