Komisioni Europian ka
gati propozimin pr heqjen e vizave pr n vendet e hapsirs Shengen pr Shqiprin dhe Bosnjn. Projekti do t kaloj gjat dits s mrkur nga Kolegji i Komisionerve europian dhe m pas do t zyrtarizohet t enjten m 27 maj. Ndrkoh, propozimi do t'i prcillet Samitit t Sarajevs dhe m pas ai do t kaloj pr votim n Kshillin e Ministrave t Komisionit Europian dhe Parlamentin Europian, pr t'u materializuar s fundi praktikisht n tetor t ktij viti.