Pushteti ka rregullat e tij estetike dhe stili i veshjes s krerve t shtetit shpesh tregon pr vizionin e tyre m mir se vet fjalt. Veshja sht nj gjuh simbolike, e fort dhe e drejtprdrejt. Veshja mund t t ngrej lart, por edhe mund t t rrnoj n syt e njerzve

Nuk sht aspak e rastsishme q Sarkozi, Presidenti i Francs, preferon syzet e marks “Rayban”, apo q Presidenti amerikan shpesh vesh nj xhup lkure model aviatori, i cili t kujton oficert amerikan t Planit Marshall. Nuk sht e rastsishme as dalja n podium e nj politikani me apo pa kravat, me xhaket dopiopet, apo me dy kopsa, me kmish t mbrthyer deri n gryk, apo me bluz me kopsa t zbrthyera. As ngjyrat, format, prerjet e veshjeve nuk prbjn nj rastsi. Kto t gjitha jan veshjet e pushtetit q ka brendin, por edhe dukjen e tij, mnyrn e fsheht t komunikimit me masat dhe ndikimit ndaj tyre. Politikant e din mir n kt bot mediatike dhe q vlerson shpesh m shum ann e jashtme t gjrave, se veshja ende bn mbretin. Ndaj duhet pasur m shum vmendje ndaj ksaj gjuhe t fsheht mesazhesh e simbolikash q presidentt, kryeministrat, lidert shpirtror e politik na prcjellin prmes rrobave t tyre. sht e mundur q prmes xhaketave, trikove, kmishve e kravatave, madje edhe kpucve me taka t larta e ngjyrs s buzkuqit, t deshifrohen mesazhet m t fshehta. “M thuaj se far vesh, t t them kush je”, thot nj proverb dhe ksaj thnieje nuk i shpton as vet Papa. Mund t pohojm me siguri se n terrenin e stilit, gjat kohs kur ishte kandidat presidencial, Obama e mundi Klintonin, e cila prbri tij, pikrisht nga mnyra se si i zgjedh veshjet, u shfaq e plakur, mbipesh dhe aspak elegante. Kjo sepse Obama sht shum karizmatik dhe ka nj stil t veshuri trheqs dhe tipik t tijin. Mban gjithmon kostume me nj xhaket paksa t gjer e me dy kopsa, q i rri gjithmon mbrthyer, kravat t dukshme n sfondin e kmishve me ngjyr t bardh, ose t kaltr t elur, kpuc t zeza me lkur t fort dhe gjithmon me lidhse dhe pantallona t errta. Me pamjen e tij t zhdrvjellt dhe elegante, me gjuhn e trupit q sht tepr joshse dhe mbreslnse pr t gjith, ai ka risjell n politikn amerikane politikanin karizmatik dhe seksi q mungonte q nga koha e Presidentit Kenedi. Pastaj edhe bashkshortja e tij sht shum e bukur dhe elegante dhe shumkush ka nisur ta krahasoj me Jackie O, bashkshorten e Kenedit, e cila deri tani mbetet ikona e vetme e stilit. Sipas shum analistve, Obama duket sikur sht i veshur gjithmon me “Armani”, ndrsa Hilari mbetet nj personazh i revistave femrore t viteve ‘80. Pra, si e pam, veshja bn mbretin, pr t mos folur pr Papn. Sikur t mos mjaftonin prurjet e reja n shrbimin liturgjik, Benedikti XVI sht treguar shum i kujdesshm edhe pr sa i prket veshjes s tij, por edhe asaj t priftrinjve. Ndr t gjith papt e fundit, papa gjerman sht m eleganti. Ai u kritikua pr veshjen tepr t shkurtr me t ciln u paraqit n daljen e par publike si Papa i ri dhe menjher pas ksaj Racinger bri ndryshimet e duhura. S pari ndryshoi rrobaqepsin tradicionale t papve, duke przgjedhur at q preferonte kur ishte kardinal. M pas pushoi nga detyra mjeshtrin e ceremonive, pr ta zvendsuar me dik tjetr q njihet n rrethe t caktuara si person me shije t prjetshme. Pikrisht ky person rifuti n gardrobn, dikur “t varfr” t Paps, nj sr veshjesh dhe aksesorsh t rinj, disa prej t cilave ishin zhdukur nga prdorimi q nga shekulli XVII. Kshtu Papa ka pasur raste q ka mbajtur syze t marks “Serengeti”, t cilave u sht
reklam televizive nga nj aktor i famshm amerikan e q konsiderohen shum trendi, apo edhe kpuc t marks “Prada”. T gjith aksesort q ka prdorur e kan renditur sipas revists “Esquire” n listn e meshkujve m trendi t bots, prkrah futbollistit David Bekham dhe aktorit t 007-s, Daniel Craig. “Shum dukje dhe pak brendi”, shkruante n nj revist nj filozof francez, duke e pasur fjaln n kt rast jo pr Papn, por pr Presidentin e vendit t tij, Sarkozi, i cili i krahasuar me paraardhsit e tij ka kryer nj revolucion t vrtet. Sarko duket se krkon t’ia ofroj veten t plot publikut t tij, pa fshehur asgj. Ai duket i vendosur t ndrtoj nj mitologji personale, q sipas nj reviste franceze t kujton prodhimet m t mira hollivudiane. Presidenti ndihet gati, i lumtur kur e fotografojn, ndrsa hyn n Elize me pantallona t shkurtra t zeza, me bluz t bardh pambuku dhe me kpuc sportive t bardha, mbuluar nga djerst dhe tepr sportiv e buzagaz; ose n rastin e pushimeve t tij, teksa mban syzet e tij t famshme me xhinset blu e trikon sportive mbi shpatulla. Gruaja e bukur duket si nj trofe me t ciln mund t shfaqet n publik me mburrje e krenari mashkullore. Presidenti sht ambicioz e nxiton gjat gjith kohs. Shpesh shfaqet edhe nervoz e hiperenergjik. sht 53 vje dhe do t’u tregoj t gjithve se sht ende n form dhe se sht ndjells e i pushtetshm njherazi. Sa pr kostumet zyrtare, ato i mban gjithmon blu, ose t zeza. Ditn e par si President i Republiks ishte veshur me “Prada” si ish-bashkshortja e tij, Sesilja, duke u munduar t shprehte nj stil q nxjerr n pah ngjyrat e partis s tij. Kmisht i preferon t bardha, ose t kaltra, kravatat i ka gjithmon italiane t firms “Tod’s”, ndrkoh q t gjith aksesort e tjer, prfshi edhe kpuct, rripin e mesit e orn i ka firmato. Me kt pamje ka
pr vete jo pak njerz n Franc, por edhe n Europ dhe ’sht m interesante edhe n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, gjat vizitave q ka
n kt vend. Pr sa u prket veshjeve, nj filozof ka shkruar: “E keqja sht m elegante se e mira. N realitetin m tragjik dhe n imagjinatn e prgjithshme, ‘djallzorja’ mban gjithmon veshur kostume t nj elegance e bukurie t jashtzakonshme, sikur me kt dukje t donte t fshihte natyrn e pamshirshme, pas shklqimit t rrem t veshjeve apo mnyrave t komunikimit”. Pr ta ilustruar kt, mjafton q t japim shembullin e Osama Bin Ladenit, armikut t famshm t Perndimit. Ai ka luajtur dhe luan gjithmon me paraqitjen. Q kur ishte student n Angli, ishte gjithmon shum elegant. Vishte vetm kmisha “Dior”, t cilat i hidhte pas prdorimit t par dhe gjezdiste me “Rolls Royce”. I ndihmuar edhe nga nj fizik elegant, edhe pas 11 shtatorit prdor gjith forcn e pamjes s tij pr t ndikuar te njerzit. Fillimisht paraqitej me nj veshje ushtarake, m pas ndryshoi n vitin 2004 dhe sa her q shfaqet n video, mban veshjet tipike arabe, gjithmon t bardha. Pamjet e tij t fundit jan shum m paqsore, sikur Bin t donte t shndrrohej nga nj figur ushtarake, n nj lider shpirtror pr t gjith islamin. sht interesant edhe stili i mesazheve t tij n arabisht.


Sipas nj studiuesi, ai sht nj stil arkaik, thuajse neoklasik, q tenton t bj pjes t mesazhit sa m shum vargje kuranore, apo thnie t heronjve tradicional t islamit. Osama, duke u nisur q nga veshja e jashtme e deri te fjalt, krkon t imponohet si shefi i ri i nj superkombi arab, q i kalon domenet e shteteve myslimane. N mesazhet e tij ai i injoron qeverit, duke iu drejtuar njerzve, popujve q prbjn shtetet dhe kombet, masave t mdha dhe kryesisht t rinjve. Ai nxit luftn kundr fuqive sioniste kristiane. E t gjitha mesazhet i jep prmes veshjes s tij t bardh e t gjat, mjekrs q tashm i sht zbardhur edhe ajo. Edhe kjo bardhsi ka domethnien e saj, pasi Kurani krkon veshje t pastra e modeste dhe Bin Laden krkon q ta mishroj sa m shum at pr t’ua “shitur” masave.


Nj tjetr lider me veshje interesante sht edhe Kryeministri spanjoll, Hoze Luis Rodriguez Zapatero. N fushn e pamjes s jashtme sht nj novator i vrtet, por nga ata q nuk bien shum n sy. Reformat e tij politike kan pasur nj ndikimin t drejtprdrejt dhe konkret te spanjollt dhe nj nga sukseset e tij sht paraqitja e jashtme. Ai sht zyrtar dhe sportiv n masn e duhur. Nga njra an sht si t gjith politikant e tjer me kostume t errta, kmisha t bardha e kravata t dukshme, veshje q t japin prshtypjen se jan t mira, por jo shum t shtrenjta e luksoze. Nj veshje q nga njra an krkon t proj dinjitetin e duhur t rangut, por pa teprime. Vet Zapatero, m par, ka pasur shum probleme me stilin dhe ngjyrat. Ai mori kritika t mdha kur s bashku me t shoqen u paraqitn n ceremonin martesore t Princit t Spanjs me kostume t zeza, ka sht trsisht e patolerueshme pr rastet e martesave. Por duke qen nga natyra reformator dhe me dshirn pr t prmirsuar gjrat, Zapatero mendoi q si pr veten e tij, ashtu edhe pr antart e tjer t kabinetit t majt, t krijonte, para zgjedhjeve, t ashtuquajturin “Libri i stilit”, madje ky libr u shkrua nga numri 2 i partis, Jose Blanko. Ai ishte nj manual veshjesh e ngjyrash. Pr shembull, n t rekomandohen ngjyrat e kostumeve pr grat dhe burrat e politiks dhe madje edhe llojet e bizhuve apo orve t dors q duhet t mbajn zyrtart e lart t partis. Pas botimit t ktij libri, kshillat e t cilit u morn pak a shum parasysh nga politikant, veshjet e socialistve tani duken m uniforme dhe t pranueshme.
#