/ // // /
Para
1 of 3
Tjetri


var JAThumbnail = new Class
initialize functionwrapper
this.next = wrapper.getElements.next
this.prev = wrapper.getElements.prev
this.counter = wrapper.getElement .counter .item
this.items = wrapper.getElements.thumbnail
this.thumbbox = wrapper.getElement.ja-thumbnail
this.curr = 0
if this.items this.items.length 0this.curr-1this.items.length-1
if this.fx this.fx.stop
this.fx = new Fx.Elementsthis.itemsthis.currthis.itemsnext this.thumbbox
var h1 = this.thumbbox.getCoordinates.height
var h2 = this.itemsnext.getCoordinates.height
this.fx.start 0opacity01opacity12heighth2
this.curr = next
this.counter.innerHTML = this.curr - 1
.bindthis


firstrun function
if this.firstrun
var coor = this.itemsthis.curr.getCoordinates
this.thumbbox.setStyles widthcoor.width height coor.height
this.items.setStyle position absolute
this.firstrun = false.ja-thumbnailwrap.eachfunctionwrapper
new JAThumbnail wrapper


Nje dasme gjigante me me shume se 800 te ftuar ose me e madhja qe eshte organizuar deri me sot ne Shqiperi.
47-vjecar ne krye te Bashkise se Tiranes qe ne vitin 2000 dhe me nje karriere publike disa planeshe Rama ka hyre ne marredhenien e tij te trete zyrtare dhe ndoshta e pesta qe i njihet dhe deklarohet publikisht. Edhe pse asnje prej marredhenieve te meparshme nuk ka pasur madheshtine dhe shkelqimin e kesaj ceremonie qe rezulton te jete e para per kreun e selise roze ne kete model.
Historia e pare publike qe perfundoi me kurore i takon nje kohe te larget mesit te dyte te viteve 80 kur studenti i Institutit te Arteve dhe basketbollisti i Dinamos se Tiranes filloi te shfaqet ne bulevardin e Tiranes dhe ne Pallatet e Sportit i shoqeruar nga nje femer shume me e njohur se sa ai vete nje aktore qe po dominontekinematografine shqiptare ne ato vite e quajtur Matilda Makoci. Studente te Institutit te Arteve ai per pikture dhe ajo per aktrim Edi Rama dhe Matilda Makoci e shpallen martesen e tyre me 4 korrik te vitit 1986 dhe qe nga ajo kohe pa ndonje ceremoni te ngjashme me ate qe djeshmen filluan te jetojne bashke. Nga martesa e tyre lindi nje djale Gregori i cili ka filluar te ndjeke si edhe i ati dhe gjyshi karrieren artistike. Historia e tyre dukej si nje histori suksesi. Te dy te rinj te njohur artiste ata dukej se do te dominonin gjate jeten roze te kryeqytetit. Fatkeqesisht nuk ndodhi keshtu. Pas thuajse 5 vitesh lidhja e tyre mori fund ne rrethana jo shume te qarta qe u pasuan nga nje gjyq i tensionuar ne fillim te vitit 1991 dhe qe eshte perfolur gjate me pas ne karrieren politike te Edi Rames.
I divorcuar nga Matilda Makoci i larguar nga basketbolli por gjithnje e me shume i terhequr nga sporti i ri i politikes Edi Rama shfaqet ne fillim te vitit 1991 shume shpesh ne publik ne shoqerine e nje pedagogeje te re te Fakultetit te Histori - Filologjise Delina Ficos. Raporti i tij me te u be publik rreth asaj kohe dhe cifti u lidh permes marteses pak kohe me vone. Edi Rama dhe Delina Fico jetuan bashke per nje periudhe kohe thuajse 6-vjecare ne vende te ndryshme si ne Tirane Paris apo Gjermani. Aktive ne levizjet politike te kohes ata jetuan ne nje apartament qe Edi Rama e kish prone te tijen ne periferi te Tiranes prane Parkut te Autobuseve. Ata ishin bashke duke u kthyer aty ne shkurt te vitit 1997 kur Edi Rama u godit ne fytyre nga persona te panjohur dhe u dergua ne spital. Duket se ajo dite ishte dhe shfaqja e tyre e fundit bashke ne publik ne Shqiperi. Menjehere pas saj Edi Rama u largua per ne Paris ku kish menduar te vendosej perfundimisht ndersa Delina Fico udhetoi drejt SHBA-se me nje burse studimi. Asnjehere nuk eshte mesuar se perse martesa e tyre mori fund. Ndryshe nga ajo me Matilda Makocin qe u perfol gjate ne gjykata dhe ne shtyp martesa me Delina Ficon u zgjidh normalisht me mirekuptimin e te dyve duke ruajtur me pas edhe nje raport miqesor.
Ne prill te vitit 1998 kur mberriti ne Tirane ne detyren e re te ministrit te Kultures Rinise dhe Sporteve Edi Rama shoqerohej nga nje antropologe gjermane Caroline Hornstein me te cilen ishte njohur ne Paris afro nje vit me pare. Historia e tyre ishte publike dhe ne maj te vitit 1998 Caroline Hornstein u vendos ne Tirane per te jetuar me Edi Ramen. Ideja e nje martese mes tyre ishte mjaft e pranishme ne ate kohe dhe cifti shfaqej bashke kudo perfshi edhe evenimentet e rendesishme kulturore. E diplomuar ne Frankfurt dhe me pas e specializuar ne Boston te SHBA-se Caroline duket se u thye shpejt me bashkeshortin e ardhshem. Nuk dihet se si marredhenia mes tyre bashke me dasmen e pritshme mbaruan ne veren e vitit 1999 pas nje takimi te fundit mes tyre ne Gjermani. Caroline nuk u kthye me ne Shqiperi dhe disa vjet me vone u martua me kryetarin e Bashkise se Mostarit qytetit te njohur boshnjak duke u bere Caroline Tomic.
Por mungesa e nje partnereje stabel dhe jeta e tij private u bene ne shume raste edhe objekt i kritikave dhe sulmeve politike te kundershtareve te tij dhe te opozites. Kritikave qe ai vete iu pergjigj direkt ne nje debat televiziv.
Ne veren e vitit 1999 Edi Rama intensifikon shfaqjet ne publik ne shoqerine e nje prezantueseje te njohur televizive 11 vjet me e vogel se sa ai por e njohur qe ne fillim te viteve 90 Rudina Magjistari. Ne muajin gusht te po atij viti revista Klan botoi e para lajmin se mes ministrit te Kultures dhe ikones se ekranit kish nisur nje lidhje dashurie. Lajmi u pergenjeshtrua por dy muaj me vone Edi Rama dhe Rudina Magjistari u prezantuan bashke ne publik ne nje darke miqsh ne televizionin Klan. Ne nje interviste te 4 viteve me vone Rudina Magjistari rrefen njohjen dhe ndjenjat e saj per Ramen. Jam e dashuruar me cdo gje te tijen edhe me defektet do te thoshte ajo.
Historia me Rudina Magjistarin nje ikone e ekraneve ne ate kohe u be shpejt nje histori publike nga me te komentuarat ne Shqiperi. Ajo zuri kopertinat e revistave shume faqe gazetash dhe te dy si ai ashtu edhe ajo folen disa here per lidhjen e tyre madje edhe per mediat nderkombetare. Rudina Magjistari u shfaq ne videoklipin Tirona te Edi Rames realizuar nga Liri Begeja ne vitin 2003. Ne fakt nga gjithe marredheniet zyrtare dhe publike te Edi Rames me femrat ajo me Rudina Magjistarin u mediatizua me teper. Sidomos ne raste fushatash elektorale si ne rastin e fushates se vitit 2003 kur ata u puthen ne skene apo sic deshmon ne nje interviste te vitit 2004 per Blu te Blendi Strakoshes ku ajo tregon se bashkejetonte me Edin apo gjysmen tjeter sic i pelqente atij te thoshte. Por ajo do te thoshte gjithashtu Dashuria mund te linde mund te transformohet mund te rilinde... Jeta eshte shume e gjate vetem per nje dashuri.
Ne menyre instiktive Rudina Magjistari kish percaktuar jo vetem nje aksiome te veten por mbi te gjitha nje aksiome te njeriut me te cilin jetonte prej afro 5 vitesh e qe do jetonte edhe dy vite te tjere duke rrumbullakuar plot 7 vite e ca bashkejetese deri ne fund te vitit 2006 kur u ndane pa vene kurore. Lajmi u be publik me media ne prag te fushates elektorale te vitit 2007 po ashtu sic u be publik lajmi per lidhjen dhe martesen e Edi Rames me Lindita Bashen po ne shtyp javen e shkuar.
Ne fakt eshte e veshtire te thuash se kur ka nisur lidhja e tyre. Bashkeshortja e re e Edi Rames deklaroi se e njeh ate qe ne fillim te punes se tij per transformimin e Tiranes diku ne fillim te viteve 2000. Imazhi i tyre i vetem ne shtyp eshte nje foto paparaci qe kaloi pa rene shume ne sy ne revisten Klan ne gusht te vitit 2005 kur Lindita Basha dhe Edi Rama me partneret e tyre drekojne se bashku ne restorant Millenium ne Pogradec gjate kthimit nga Korca.
Fotoja u konsiderua rutine dhe historia e tyre mbeti gjithnje e panjohur ose ne pritje te divorcit zyrtar te zonjes Basha. Qe nga ai moment Edi Rama dhe Lindita Basha vendosen te martohen ne nje vendim surprize qe u be publik ne shtyp te shtunen e shkuar dhe u konfirmua ne konference shtypi nga kryetari i PS-se dhe i bashkise po ate dite. Ne javen ne vazhdim Edi Rama dhe Lindita Basha bene shfaqjen e tyre te pare ne publik ne emisionin Top Story ne Top Chanel ku Rama deklaroi se Lindita ishte gjysma e tij me e mire. Te dielen ata u martuan ne Tirane ne prani te femijeve te tyre 20-vjecare dhe nje numri te madh miqsh dashamiresish por edhe personash publike ne nje dasme e cila nga permasat rezulton me e madhja ne vend Nje dasme qe Edi Rama nuk e kish organizuar kurre ne lidhjet e tij te meparshme dhe qe selia roze e priste qe pas 2005-s kur Edi Rama hyri ne zyren e kreut te saj duke varur ne garderoben jashte mantelin e artistit bohem corapet e kuqe dhe tashme se fundi edhe beqarine e tij...
Marre nga emisioni Opinion ne TV Klan