Sesioni i ri, Konferenca e Kryetarëve sot cakton axhendën
Ligjet q krkojn 84 vota, do t diskutohen n Kuvend n do moment q gjendet kompromisi mes PD-s dhe PS-s. Do t jet pikrisht mbledhja e sotme e Konferencs s Kryetarve, e cila do t prcaktoj axhendn e Kuvendit me nisjen e sesionit t ri parlamentar. N orn 10 e 30 minuta, kryetart e grupeve parlamentare, Astrit Patozi e Gramoz Rui, dhe nnkryetart e Kuvendit, Ardian Turku, Nasip Nao e Namik Dokle, nn drejtimin e Kryetares s Kuvendit, Jozefina Topalli, do t diskutojn dhe miratojn programin e puns pr tremujorin e ardhm, por dhe kalendarin e punimeve pr 3 javt n vazhdim. Burime nga Kuvendi pohuan se pjes e programit t puns do t jen projektligjet q krkojn shumic t cilsuar, edhe pse Partia Socialiste ende nuk ka dhn OK pr miratimin e tyre, por gjithashtu edhe diskutimet pr reformn zgjedhore dhe ngritjen e komisionit hetimor, edhe pse ende nuk ka nj krkes zyrtare t protokolluar pr kt gj. Gjithashtu, pjes e diskutimeve dhe e axhends n 3 muajt e par t puns s Kuvendit do t jet edhe buxheti pr vitin 2011.


Axhenda


Edhe pse nuk ka marr ende konsensusin e socialistve, Konferenca e Kryetarve pritet t fut n programin e puns pr 3 muajt n vijim ligjet q krkojn shumic t cilsuar, si ai pr Gjykatn Administrative, ndryshimet n Kodin Penal, Civil, Rrugor, Ajror, Detar, Hekurudhor, Doganor etj. Axhenda do t parashikoj q kto drafte t mund t futen n kalendar n do moment kur mund t gjendet kompromisi mes palve. T gjitha kto projektligje kan qen pjes e seancs s parafundit t Kuvendit, asaj t dats 22 korrik, por nuk kan mundur t marrin konsensusin e socialistve, t cilt mbajtn qndrimin e grupit pr t mos votuar asnj projektligj. Pjes e programit do t jet edhe ligji shum i debatuar pr Shrbimin Informativ Shtetror, i cili, edhe pse sht ndryshuar disa her dhe sht prfshir n punimet e seancave plenare, nuk sht miratuar. Nj vend t veant n punimet e Kuvendit do t zr edhe buxheti pr vitin 2011. Programi pritet t parashikoj axhendn e plot t diskutimeve pr buxhetin n komisionet prkatse parlamentare dhe m pas edhe miratimin e tij n seanc. Pritet q ligjvnsit t diskutojn edhe pr reformn zgjedhore. Brenda javs tjetr pritet prcaktimi i dats s zgjedhjeve lokale nga ana e Presidentit t Republiks, ka nxit ligjvnsit e mazhorancs dhe t opozits t prshpejtojn punn pr reformn zgjedhore, edhe pse diskutimet pr t varen nga kompromisi mes palve. Pritet q socialistt t krkojn edhe ngritjen e komisionit pr hetimin e zgjedhjeve t 28 qershorit, por pr kt shtje n protokollin e Kuvendit ende nuk ka nj krkes t dorzuar zyrtarisht. Konsensusi mes mazhorancs dhe opozits pr zgjedhjet e kaluara do t prcaktoj edhe rrjedhn e gjith sesionit parlamentar, ndrkoh q ai i kaluari u karakterizua nga debatet e forta dhe bojkoti i opozits pr muaj me radh. Socialistt, edhe kur u bn pjes e punimeve t komisioneve parlamentare, por edhe t seancave plenare, nuk morn pjes n votimin e projektligjeve, duke bllokuar n kt mnyr reforma t rndsishme, si ajo n sistemin e drejtsis. Projektligji pr Gjykatn Administrative q krkon shumic t cilsuar prej 84 votash, por dhe shum drafte t tjera, pjes e pakets s reforms n drejtsi, kan mbetur pr muaj me radh n zyrat e Kuvendit pa mundur t kthehen n ligje.