Withers: Jemi të gatshëm të ndihmojmë
McIlwam: Konsultime me ekspertë ndërkombëtarë
Ambasadort e vendeve perndimore shprehen t gatshm t asistojn hartuesit dhe shqyrtuesit e projektligjit pr Shrbimin Informativ Shtetror. N nj tryez t organizuar dje nga fondacioni i ish-Presidentit Alfred Moisiu, ambasadori i SHBA-s John Withers u shpreh se vendet mike jan t gatshme t ofrojn ndihmn e tyre pr kt projektligj, n mnyr q ai t garantoj nj shrbim sekret sa m profesional e t pavarur. Withers u mbshtetet edhe nga ambasadorja britanike n Tiran, Fiona McIlwam, si dhe nga ambasadori i OSBE-s, Robert Bosch. “Besoj q t gjith ne, me an t pranis son ktu, po themi se jemi t gatshm t ndihmojm pr t ofruar t gjitha kto shrbime pr t par reformat e Shrbimit Informativ n Shqipri, n prpjekje pr ta
at m t mirin e mundshm. Dhe veanrisht pr t shmangur gabime q do ta onin procesin e ndryshimit n Shrbimin Informativ n drejtimin e gabuar”, - tha Withers. Deklaratat e ambasadorve t vendeve perndimore erdhi pas konfirmimit se projektligji i SHISH-it nuk do t shkoj pr votim n seancn plenare t dits s enjte n Kuvend, por ai fillimisht do t konsultohet me ekspertt e Bashkimit Evropian EURALIUS. “N kt mnyr, po kthehem tek ajo q thash n fillim – besimi. Nxis ata q jan n procesin e hartimit t ktij projektligji, q t besoni miqt tuaj, duke i lejuar t’ju ndihmojn pr t krijuar nj shrbim informativ, n themel t t cilit qndron besimi n popullin shqiptar”, - tha m tej ambasadori amerikan. Ndrkaq, ambasadorja britanike Fiona McIlwam vlersoi se pr kt projektligj mund t prdoret edhe asistenca dhe ndihma nga ekspert ndrkombtare. Ajo krkoi q reforma t tilla t bhen mos bhen me nxitim. “Duhet vepruar me kujdes, n mnyr q reforma as t mos nxitohet m shum se 'duhet dhe as t mos merret ndryshe nga 'duhet. Nuk duam t kthejm mbrapsht prirjen pozitive, sepse kjo do t dmtonte shrbimin dhe pr rrjedhoj do t dmtonte edhe Shqiprin, por reformat afatgjata krkojn nj proces t kujdesshm, krkojn konsultime t gjera me shoqrin civile, ekspert dhe ekspert ndrkombtar, sepse kjo prputhet edhe me detyrimet e Shqipris ndaj NATO-s, si tha edhe Presidenti Moisiu dhe sigurisht, prputhet edhe me aspiratat pr integrimin n Bashkimin Evropian”, - deklaroi McIlwam. Ky ish-presidentt Meidani e Moisiu vun theksin tek rndsia q ka n nj shtet demokratik nj shrbim informativ profesional e i pavarur.

Habsburg: Bojkoti i opozits nuk sht kurr zgjidhje Kryetarja e delegacionit t Suedis n Asamblen Parlamentare t OSBE-s, Walburga Habsburg, ka deklaruar se bojkoti i opozits shqiptare nuk sht zgjidhje. Deklarata e saj u b gjat takimit me kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli. “Mendoj se sht pr t ardhur keq, sepse ka pasur shum vzhgues t zgjedhjeve nga OSBE-ja dhe nga Kshilli i Evrops dhe un vrtet shpresoj q situata t ndryshoj dhe t marr fund, sepse bojkoti nuk sht kurr zgjidhje pr nj problem. Sa koh q punohet pr procedurat e Kodit, gjithka sht n rregull, por zgjedhjet nuk mund t diskutohen dhe un shpresoj q opozita do ta kuptoj kt”, - tha Habsburg. Nishani: Ligji i SHISH-it do konsultohet Ministri i Drejtsis, Bujar Nishani, deklaroi se projektligji pr Shrbimin Informativ Shtetror nuk do t miratohet ditn e enjte n seanc, pasi nisma ligjore do t konsultohet me ekspertt ndrkombtar t EURALIUS. N nj intervist dhn gazetarit Alfred Peza, Nishani tha se Kryeministri Berisha i krkoi pasditen e dits s mart q projektligji t konsultohet me ekspertt e huaj. Ministri i Drejtsis ka mbrojtur projektligjin, duke thn gjat ksaj interviste se 90 pr qind e ndryshimeve n t jan propozuar nga vet institucioni i SHISH. Ai mohoi ekzistencn e nj letre t ardhur nga NATO, si u prfol n media, sipas t cils, projektligji nuk duhet t miratohet. Ministri Nishani shtoi se pas konsultimit, projektligji i SHISH-it do t shkoj n Kuvend pr t’u miratuar. Ndrkaq ky projektligj sht miratuar nga komisionet parlamentare duke qen gati pr miratim final n Kuvend. Projektligji parashikon disa ndryshime n institucionin e SHISH.